Çok geç gibi görünse de yaşlanma belirtilerini azaltmak mümkün!

Yaşlanma sadece görüntümüzde ortaya çıkan bir olgu değildir. Yaşlanma belirtilerini aslında en son cildinizde görmeye başlarsınız. Ondan önce metabolizma yavaşlar, kolajen üretimi azalır, hücre yenilenmesi yavaşlar ve son olarak güneşin, yanlış beslenme ve bakım ürünlerinin de etkisiyle cildimiz gözle görülür biçimde kırışmaya, sarkmaya ve canlılığını yitirmeye başlar.

Peki bu değişimi ilk ne zaman fark ederiz ?

Eğer farklı bir genetik durum ya da bu süreci hızlandıracak ağır ilaç kullanımı yoksa 30’lu yaşların başında yavaş yavaş belirtileri görmeye başlarsınız.

Alkol ve sigara kullanan kişilerde bu süreç, sadece kötü beslenen kişilerden daha hızlı ortaya çıkabilir. Çünkü alkol ve sigara cildinize verdiği zarar dışında, vücudun suyunu tüketen maddelerdir, dolayısıyla cildiniz bunların yardımıyla hızlıca su kaybetmeye ve kuruyup matlaşmaya başlar.

Yaşlanmamızdan sadece yiyecek & içecekler sorumlu değil ama çok önemli bu beslenme faktörü cildinizi içten destekleyen ya da yıkım yaratabilen bir etkendir.

Güzel duru bir cilde sahip olmak için bütünsel kararlar almalısınız. Sağlıklı beslenmek, doğru ürün ve uygulamalarla düzenli cilt bakımı ve spor. Bu üçü sizi yaşlanmanın etkilerine karşı koruyacak askerlerdir. Böyle ideal bir düzene sahip olmak sizi hem stresten uzak tutar hem de cildinizin ve tüm bedeninizin ihtiyacı olan bakımı sağlar.

Yaşlanmanın etkileri ile hangi alanlarda savaşıyoruz ?

 1. Asidik gıdalar

Başta şeker olmak üzere, aşırı kırmızı et tüketimi, kızartma ve işlenmiş hazır gıdalar yaşlanma etkilerini hızlandıran sinsi elemanlardır. Yüzünüzde çıkan sivilce ya da belirginleşen kılcal damarlar için asidik gıdaları suçlamak çok az insanın aklına gelir. Çünkü bunlardan uzak durmak ciddi bir disiplin ister. böyle bir disiplin için kendimizi eğitmek zahmetli olduğundan cilt bakım ürünlerini suçlamak daha kolay gelir.

Neden asidik gıdalar suçlanmalı ?

Asidik gıdalar ( yani vücudumuzu strese sokup alkali dengesini bozan gıdalar ya da gıda sayılmayan ürünler ) ulaşılması çok kolay ve ucuzdur. Genelde paketli olan bu ürünler pratik bir şekilde tüketilmeye karşı baştan çıkarıcı özelliğe sahiptir. Çok acıktığınızda dışarıda yürürken elinizde muz yerken mi daha rahat hissedersiniz yoksa bir paket bisküvi yerken mi ? hızlı ve sağlıklı bir atıştırmalık olarak elma çok mantıklı bir alkali gıda olarak görülse de yıkamadan ( ya da bazıları için soymadan) yenememesi caydırıcı bir etken. Doğal olarak bir paket çikolata ya da kraker çok daha cazip gelir.

Bu nedenle gıda tüketimindeki en basit kararlarımız bile çok ciddi disiplin ve kontrol gerektiriyor. Her zaman hazırlıklı olmak ve günü önceden planlama gerektiriyor. Hazırlıksız yakalanmak da her zaman işlenmiş gıdalara yönelme riskini yaratıyor.

Hazır gıdalarda bulunan yağ ve şeker cildinizi destekleyen kolajen yıkımına yol açan faktörlerdir. Çünkü özellikle şeker kolajen ile beslenir.

 1. Stres

Söylemesi kolay sanıyorsunuz. Hayır değil. Şahsen en ufak bir konuda strese girebilen biriyimdir. Üst komşunun münesebetsiz bir saatte yaptığı gürültü bile kalbimin ağzıma gelmesi için yeterlidir. Gürültü, kalabalık ve nezaketsiz davranışlarda kendimi çaresiz hissedip uzun süreli stres yaşayabiliyorum.

Bunlar dışında genelde hepimizin yaşadığı strese örnek olarak, çocuklar, bitmeyen ev işleri, beklenti içindeki bir iş yeri, sevmediğiniz bir ofis ya da iş arkadaşı kolayca uzun süreli stres yaşamamıza sebep olabilir.

Stres vücudun alarm sistemidir. Bizi ormanda bir ayı kovalıyorken kaçmayı akıl etmemizi sağlayan bir tetikleyicidir. Ancak günlük hayatımızda bir ayı tarafından kovalanma riskimiz sıfır olduğu, ama biz yine de bir ayı kovalıyormuşçasına stres yaşadığımız için genel sağlığımızı kötü olasılıklara teslim etmiş durumdayız.

Stres altında olduğunu anlamayan çok fazla insan var. Kendinizi dinleyin. Eğer mutlu olmanız gereken bir ortamda anda kalamıyor ve arka planda sürekli çözüm bulamadığınız sorunlarınız için endişeleniyorsanız stres altındasınız demektir.

Güzel haber : stresten kaçınmak mümkün!

Ama Nasıl ?

 • Her gece yatmadan ertesi gün düşüneceklerinizi seçin. Ertesi gün neler yapacağınızı planlar gibi, neleri düşüneceğinizi de seçip yazın. Plana sadık kalın. Bu bir tür meditasyondur. Odaklanmak stresi azaltır.
 • Egzersiz yapın. Egzersiz yapmak stresin yarattığı kortizolu düşürürken, endorfin salgılayarak mutlu hissetmenizi sağlar. Hedeflerinizi gerçekçi tutun – her gün 10 dakika ile başlayın. Alıştıkça ve vücudunuz güçlendikçe egzersiz sürenizi yavaşça artırın.
 • Bakım yapın. Düzenli cilt bakımı ve kişisel bakım rutininizin olması sizi mutlu edecek. Güne iyi başlamanızı sağlayacak şey ferahlatıcı hızlı bir duş ya da bir cilt bakım maskesi olabilir. Kendinize vakit ayırmak daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
 1. Alkol ya da ağır ilaç tüketimi

Eğer düzenli olarak alkol ya da ağır ilaç tüketiyorsanız bu hem vücudunuzda susuzluğa sebep olur hem de bağırsak florasını bozarak psikolojik olarak sizi dayanıksız hale getirir. Alışkanlık kazanmadığınız sürece keyif için tüketilen alkolden bahsetmiyorum. Düzenli olarak her gün tüketilen alkol doğal bir idrar söktürücü vazifesi görür ve vücudunuzdaki suyu hızlıca tüketir. Bundan hem iç organlarınız hem de en büyük organınız olan cildiniz büyük zarar görür.

alkol tükettiğiniz zamanlarda hızla su kaybetmeye başlayan vücudunuzun dengesini bulması için normalden daha fazla su tüketmeye çalışın.

 1. Göz çevresi bakımı

Göz çevresi bakımı en çok ihmal edilen ancak yaşı en çabuk ele veren şeydir. 20 yaşların ortalarında başlanmış olması beklenen göz çevresi bakımını ihmal ettiğinizde geri dönülmesi zor tahribatlara fırsat vermiş oluyorsunuz.

Her zaman söylediğim şeylerden biri de yetişkin bir kadının yapacağı en iyi yatırımlardan biri iyi bir göz çevresi bakım kremidir. Cilt bakım ürünleri arasında en pahalı ürün budur, çünkü göz çevresi için uygulayabileceğiniz çok fazla işlem yoktur. Tek yapmanız gereken iyi bir nemlendirici krem kullanımıdır.

Göz çevresi alttan onu destekleyecek bir yağ dokusuna sahip olmadığından çok ince ve hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle hızla kırışır, elastikiyet kaybı yaşayarak göz altı torbaları oluşabilir.

Koruma, iyileştirmeden daha kolaydır. Bu nedenle erken yaşta başlanan yaşlanma karşıtı aksiyonlar almak sizi ilerde daha pahalı ürünlere yatırım yapmaktan alıkoyacaktır.

Benim kullandığım göz çevresi çizgi bakımı yapan ve sıkılaşma sağlayan Lrouge Göz Çevresi Sıkılaştırıcı Kremi incelemek için buraya tıklayın.

 1. Cilt bakımı

Doğru ürünlerle yapılan doğru ve düzenli cilt bakımı mucizeler yaratabilir. Sizi olduğunuzdan en az 5 yaş genç gösterebilecek sadece evde gerçekleştirebileceğiniz düzenli cilt bakımı rutini hem stresten uzak kalmanızı sağlayacak hem de cildinizin ışıl ışıl ve genç görünmesini sağlayacak.

Günde iki kez yapacağınız düzenli cilt bakımı cildinizdeki ölü deriyi uzaklaştırarak, kırışıklık, leke ve siyah noktalardan kurtulmanızı sağlar. Doğru ürünlerle düzenli olarak desteklenen cilt, ilgi gören bir ev bitkisi gibi sonunda size çiçeklerini göstermeye başlar.

Cilt bakımı sadece güzellik için değil, aynı zamanda kişisel bakımın da bir parçası olduğundan hijyen açısından da çok önemlidir. Cildinizde ter, yağ ve kir ile kapanan gözeneklerde oluşan bakteriler zamanla sivilce ve aknelere sebep olabilir. Bunları düzenli bir şekilde cildinizden uzak tutarak hem genç ve güzel hem de temiz kalmayı sağlayabilirsiniz.

30’lu yaşlardan itibaren uygulanması gereken cilt bakımı ile ilgili yazıma ulaşmak için buraya tıklayın.

 1. Uyku

Uyuma şekliniz ve süreniz stres durumunuzu etkiler. Uyku süreci tamam da şekli nasıl stresi etkiliyor diye soruyor olabilirsiniz.

Dış görünüşüne ve cilt bakımına önem veren kadınlar uyuma şekline çok dikkat ederler. Çünkü uyuma şekliniz dekolte ve yanaklarınızda oluşan kırışıklıkların en büyük sorumlularından biridir. Eğer yan ya da yüzüstü yatmayı seviyorsanız bu uyuma şeklinden vazgeçmeyi düşünebilirsiniz.

Peki ya sırt üstü değil de sadece yüzüstü ya da yan yatarak uyumayı başarabiliyorsanız ? bu durumda iyi bir uyku çekmeyi kırışıklıklar için feda mı edeceksiniz ?

Böyle bir durumda önemli olan kaliteli uykudur. Eğer geceleri iyi bir uyku çekerseniz, cildinizin kırışma oranı da azalır çünkü cilt gece iyi bir uyku aracılığıyla hızlıca yenilenir. Yani eğer sırt üstü uyumakta benim gibi güçlük çekiyor ve bütün gece yatakta debeleniyorsanız unutun gitsin. Sadece derin huzurlu bir uyku çekmek için ne yapabiliyorsanız onu yapın.

 1. Güneş koruması

Eğer güneş korumalı cilt bakım ürünleri kullanmıyorsanız yukarıda yazdıklarımı boşverin. Çünkü ne yaparsanız yapın güneşin cildinize verdiği zararı geri alamazsınız.

Güneş cilt dokunuzda hasar bırakan serbest radikalleri hücuma geçiren bir faktördür. Aynı stres gibi. Stres de güneş de cildinize serbest radikallerin saldırmasını sağlayarak onu deforme eder. Üstelik risk sadece güneş lekeleri ile kalmıyor. Cilt kanserine kadar varabilen ciddi sonuçları var.

Cilt bakımı, iyi uyku, sağlıklı beslenme, egzersiz, nefes egzersizleri… güneş korumalı nemlendirici ya da majyaj malzemeleri kullanmayarak tüm bu çabalarınızı çöpe attınız. Güneş ışınlarına maruz kalıp cildinizin neminin buharlaşıp gitmesini, güneş lekeleri ya da kırışıklıkların oluşmasını ya da var olan sivilcenizin koca bir lekeye dönüşmesini istemiyorsanız mutlaka ama mutlaka güneş korumalı bir nemlendirici ve kullanıyorsanız güneş koruma faktörlü makyaj ürünleri kullanmalısınız. Ve mümkünse çok güneşli ve dışarıda uzun süreli kalacağınız durumlarda iki saatte bir nemlendiricinizi tazelemelisiniz.

Cilt tipinize uygun güneş korumalı ve antiaging etkili nemlendiriciler için buraya tıklayın.

Sonuç olarak ;

Yaş almak kaçınılmazdır. Zaman hepimiz için aynı şekilde işliyor. Ancak yaşlanmak kendi kararlarımız ve basit uygulamalarla kontrol alabileceğimiz bir olgu.

Sadece takıntı haline getirmemeye çalışın. Abartmadan, kendinizle ilgilenerek kendi sağlığınız ve huzurunuz için doğru kararlar almaya çalışın.

Seveceğiniz ve kendinizi iyi hissettiren bir yaşam tarzı belirleyin. Nelerle mutlu olduğunuzu, sizi neyin mutsuz ettiğini iyi analiz edin.

Ve sonunda aldığınız kararlarla hayatınıza sizi mutlu edecek daha çok şey katın, sizi mutsuz edenleri de bir bir çıkarın.

Sizden bir tane var.

Ona iyi bakın.

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!

  Kaydınız başarıyla alınmıştır.

  Bir sorun oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

  Lrouge kişisel bakım ürünleri ile ilgili anlık indirimlerden haberdar edilebilmeniz için email kaydınız alınacaktır.