Sivilce tipleri ve evde, çılgın müdahale yöntemleri

Kabul edelim, sivilce yaş, zaman ve mekan tanımıyor.

Hani bir caps varya; “ hayatınıza böyle girsem ne yapabilirsiniz ki?” diye, aynı o şekilde giriyor sivilceler hayatımıza ve biz gerçekten çok az şey yapabiliyoruz.

Bir sürü de çeşidi var üstelik. Kimisi iltihaplı ve dayanılmaz ağrılar verirken, kimisi kendi halinde ama yine de inatçı ve ne yaparsanız yapın geçmek bilmeyen pütürler şeklinde konuşlanıyorlar cildimize.

Her sivilceye anlam yüklemek imkansız tabi ki, her ne kadar bazen hormonal sorunların göstergesi olsa da sivilceler, bazen, sadece geçici ziyaretçilerdir. Öylesine çıkıverirler ve yine geldikleri gibi biz farkına varmadan kaybolurlar bazen. Bu, stres yüzünden, yediklerinizden ya da hijyen eksikliğinden olabilir.

Şimdi sizinle sivilce çeşitleri, bu sivilcelerin neden kaynaklanıyor olabileceği ve evde hızlı ve etkili müdahale yöntemlerini paylaşmak istiyorum.

Akne tipleri

1. Mikrokistler

yani kapalı komedonlardır. Beyaz nokta olarak da adlandırılırlar. Cilt altında minik pütürler olarak belirirler.

Sebum ve cilt hücresinin gözeneği kapatması sebebiyle kapalı tipte ve beyaz renktedirler. Bu mikrokistler açık komedon haline gelebileceği gibi iltihaplanıp sivilceye de dönüşebilir.

Kapalı komedonlar genelde cilt bakımına özen gösterilmediğinde ortaya çıkar. Çıktıktan sonra kurtulması çok zor olduğundan cilt bakımınızı aksatmadan yapmanızı tavsiye ederim.

Eğer bu tip bir akneye sahipseniz onlardan hızlıca kurtulmak için bir cilt bakım uzmanına danışabilir ya da uzun vadede evde yapacağınız bakıma özen göstererek onlardan kurtulabilirsiniz.

Evde bakım yapmayı tercih ederseniz iki şeye dikkat etmelisiniz; hijyen ve sabır.

Bu tip komedonlar bir anda kistik sivilceye dönebileceği için dikkat etmenizde fayda var.

Evde uygulama

Öncelikle kapalı komedonları evde tedavi etmenin en kolay yolu cilt üzerinde biriken ölü deriden kurtulmaktır. Bunun için ;

 1. Yüzünüze haftada birkaç kez 10 dakika kadar buhar banyosu yapın. Bunun için 500 ml suyu küçük bir tencerede kaynatıp ocaktan alın. Suya birkaç damla esans yağ da damlatabilirsiniz, lavanta limon ya da nane yağı gibi. Sonra başınızı tencerenin üzerine eğip, başınızı bir havluyla kapatın. Bu tüm buharın sadece yüzünüze yönlenmesini sağlayacaktır. Ancak dikkatli olun buhar cildinizde yanıklara sebep olur başınızı buhardan 20-30 cm kadar geride tutmakta fayda var.
 2. Buhar uygulaması bittikten sonra taze sıktığınız limon suyuna bir parça pamuk batırıp cildinizi güzelce silin. Bunu birkaç dakika cildinizde bekletin. Eğer aşırı yanma olursa tekrar buhara doğru eğilin bu cildinizi rahatlatacaktır.
 3. Yüzünüzü soğuk suyla durulayın ve tekrar limon suyu sürün. Birkaç dakika daha bekledikten sonra cildinizi yüz temizleyiciniz ile yıkayın.
 4. Ardından 10-12 dakika boyunca antiacne maskesi uygulayın. Böylece tüm açık gözenekler maske aracılığıyla derin bir şekilde temizlenecektir. Maske ayrıca gözeneklerinizi şıkılaştıracaktır.
 5. Cildinizi ılık suyla yıkayıp tonikleyin.
 6. Ardından yağlı ciltlere özel yağ dengeleyeci bir nemlendirici ile nemlendirin.

Not: Bu uygulamayı haftada 3 kez yapabilirsiniz.  & uygulamada limon yoksa 3 ölçek içme suyu ile 1 ölçek doğal elma sirkesini karıştırıp kullanabilirsiniz. Ancak taze limon tercih sebebidir aklınızda bulunsun. Sadece bu işlemi uygulayacağınız zamanlarda tonik yerine sirkeli su karışımı kullanmanızı öneririm. Sirkeli su karışımından sonra cildinizi yıkayabilir ya da karışımı cildinizde bırakarak nemlendirebilirsiniz.

2. Siyah noktalar – açık komedonlar

Renklerini sebumun okside olarak renk değiştirmesinden alırlar. Açık komedonların evde temizliği kapalı komedona göre çok daha kolaydır.

Siyah noktalara da mühale yöntemini kendiniz belirleyebilirsiniz.

Eğer hızlı bir kurtulma yöntemi arıyorsanız yine cilt bakım merkezleri ilk tercihiniz olmalı. Bölyece kendinizi işin uzmanlarına emanet edebilir ve gönül rahatlığıyla hijyenik bir ortamda siyah noktalarınızdan kurtulup pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Ancak bunun için bütçeniz ya da zamanınız yoksa, yukarıda kapalı komedonlar için önerdiğim uygulamayı siyah noktalarınız için de uygulayabilirsiniz. Bu yöntem açık komedonlardan hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlayacaktır.

Eğer özel bir çaba göstermeden zaman içerisinde siyah noktalarınızdan kurtulmak sizin için yeterliyse mutlaka ama mutlaka cilt bakımınıza özen göstermelisiniz.

Sabah akşam bakım rutininizi aksatmamanız ve haftada bir ya da iki kez mutlaka peeling ve maske uygulaması yapmalısınız.

Cilt bakımında haftalık bakımın yani peeling ve maskenin yeri çok çok önemlidir. Haftalık bakım rutini oluşturmak istiyorsanız şu yazımı (evde peeling tarifleri ve uygulaması) okuyabilirsiniz.

Şimdi gelelim en sancılı olan akne tiplerine.

İltihaplı sivilceler kendileri arasında 3 e ayrılır. Papül, püstül ve nodül.

1. Papüller

ltihaplı ve kırmızı renkte dokunduğunuzda acıyan ve sıcak sivilcelerdir. Püstüle dönüştüğünde acısı ve sıcaklığı azalacak ancak bu sefer kendiliğinden patlama riski ortaya çıkacaktır.

Papül tarzı sivilce tüm iltihabı dışarı vermiş olduğundan o bölgeyi dezenfekte ederek kendisinden kurtulabilirsiniz.

Bunun için bir parça pamuğa doğal elma sirkeli su karışımı ( 1 ölçek sirke ile 3 ölçek içme suyu karıştırın) alarak sivilce üzerini ve çevresini silin. İşaret parmaklarınıza temiz bir peçete sararak sivilceyi patlatıp içini temizleyin. Sonrasında yine bir parça temiz pamuğa sirkeli su karışımı alıp sivilcenin üzerinde tutun. Birkaç dakika tuttuktan sonra çay ağacı yağı kremi ya da onun gibi bir bariyer merhem uygulayın. Yaralı bölgeyi ne kadar temiz ve sudan tozdan uzak tutabilirseniz o kadar iyi. Bu merhemler yarayı dış etkenlere karşı koruyarak hızlıca iyileşmesini sağlayacaktır.

Sonrasında iz kalmasını istemiyorsanız şu yazımı okuyun.

2. Püstüller

İltihap olan sarı sivilcelerdir. Diplerinde kırmızılık olmaz acı ya da ağrıya sebep olmazlar. Derinin bir uzantısı gibi durabilirler. İçlerini evde hijyen ortamı sağlayarak kolayca boşaltıp kurtulabileceğiniz bir sivilce türüdür. Ancak doğru bir şekilde müdahale etmezseniz yayılma ya da yeniden çıkma riski vardır.

Bu tür sivilceye doğru müdahale yöntemi ve sonrasındaki yara bakımı için şu yazımı okuyun.

3. Nodüller

Nodül yani kistik akne en kötü sivilce tipidir genelde büyük, iltihaplı ve kocaman şişlikler oluşturarak bulunduğu yerin estetik görünümünü ciddi oranda etkileyen bir akne formudur. Bu akne tipi genelde iz bırakır ve müdahale yöntemleri çok sınırlıdır.

Bu üç tür sivilcenin de sebepleri arasında beslenme, hormonal dengesizlik, bakım ve hijyen eksikliği ya da stres gösterilebilir. Aslında hepsi birbiri ile bağlantılıdır.

Yani beslenme şekliniz hormonlarınızı doğrudan etkiler, hormonlarınızdaki dengesizlik cilt tipiniz ve kalitesinde değişikliklere sebep olur ve siz gerekli hijyeni sürekli hale getiremediğiniz sürece de bu iki sebepten oluşan siyah nokta ve küçük sivilceler büyük ve iltihaplı sivilceye dönüşür.

Dolayısıyla yukardaki herhangi bir sivilce türüne sahipseniz öncelikle mutlaka bir hormon testi yaptırmalısınız.

Ülkemizde poliskistik over sendromunun yaygın olduğu düşünülürse bundan şüphelenmeniz doğru bir yaklaşım olur. Eğer poliskistik over sendromu gibi bir hormonal rahatsızlığınız varsa ve önce bunun için tedaviye başlamazsanız bu sivilceler ne yaparsanız yapın çıkmaya devam edecektir.

Doktora gidip sivilceleriniz için antibiyotik yazdırabilirsiniz, antibiyotikli kremler kullanıp cilt bakım merkezlerinde saatler harcayabilirsiniz ancak hormonlarınızı düzene sokmadığınız sürece sivilcelerinizden kurtulamazsınız.

Eğer adet düzensizliği yaşıyorsanız, çene ve dudak çevresinde sivilce oluşumu varsa ve yine çene ve bıyık kısmınızda tüylenme sorunları yaşıyorsanız polikistik overden şüphelenebilirsiniz. Bu durumda mutlaka bir kadın doğum doktorunu ziyaret edip onun önereceği tedaviye başlamanızı tavsiye ederim.

Bununla beraber eğer böyle bir rahatsızlığınız varsa yiyip içtiklerinizi gözden geçirmeli yağlı, şekerli gıdalarla birlikte süt ve süt ürünleri ile hayvansal gıda alımınızı minimuma indirmenizi öneririm. Bunlar ciltte fazla yağlanma ve sivilcelenmeye sebep olabiliyor.

Nodül tarzı derin kistik sivilceleriniz varsa ve bunlar çok yoğun bir şekilde tüm yüzünüz ve vücudunuza yayılmış durumdaysa mutlaka bir dermatoloğa görünmeniz gerekmektedir. Onların eczanelere hazırlatacağı size özel losyonlar ve antibiyotiklerle bir tedaviye başlamanız bu sivilcelerden hızlıca kurtulmanızı sağlayacak en sağlıklı yöntemdir.

Ancak bir ya da iki tane nodül tarzı bir sivilceye sahipseniz ve bu nadir olan bir durumsa eğer aşağıdakileri uygulayabilirsiniz.

 1. Sivilcenin üzerinde bir parça buzu 10-15 dakika kadar dairesel hareketlerle gezdirin. Bu o bölgedeki kan dolaşımını hızlandırarak ağrınızı ve şişliği azaltacaktır.
 2. Sonrasında yarıç çay kaşığı karbonatı birkaç damla limon ile köpürtüp sivilceli bölgeye uygulayın. 10-15 dakika kadar bekletin yıkayıp tekrar aynı işlemi uygulayın ( buz gezdirme + limon karbonat )
 3. Bölgeyi duru su ile temizleyip, antibiyotikli bir merhem ya da çay ağacı yağı kremi uygulayın.
 4. Bu işlemi sivilcedeki şişlik ve kırmızılık azalana kadar her gün sabah akşam uygulayın.

Not : bu işlemi uygularken sivilceli bölgeye asla baskı uygulamayın. Sadece cilde temas etmeye çalışarak nazik dokunuşlarla işlem yapın.

Cilt tipiniz ya da sahip olduğunuz akne hangi türde olursa olsun, sivilceye ortam hazırlamamak için genel olarak aşağıdakilere dikkat etmenizi öneririm :

 1. Sivilcelerinizden tamamen kurtulana kadar her gün yastık kılıfınızı değiştirin.
 2. Cildinizi yıkadıktan sonra kurulamak için kağıt havlu kullanın.
 3. Abur cubur tüketiminizi sınırlayın.
 4. Sivilceleriniz tamamen iyileşene kadar makyaj yapmayın ve mutlaka makyaj yapmanız gerekiyorsa da bu dönemde makyaj fırçalarınızı ve süngerlerinizi gün aşırı temizleyin.
 5. Gün içerisinde ellerinizi cildinizden uzak tutun.

Eğer cilt tipiniz yağlı ve akneye yatkın bir ciltse mutlaka cilt tipinize göre bir temizleme ürünü ve nemlendirici kullanmanızı öneririm.

Cilt tipinize uygun temizleme, tonikleme ürünleri ve nemlendiriciler için buraya tıklayın.

You Might Also Like

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!

  Kaydınız başarıyla alınmıştır.

  Bir sorun oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

  Lrouge kişisel bakım ürünleri ile ilgili anlık indirimlerden haberdar edilebilmeniz için email kaydınız alınacaktır.