Sivilce çıkacağını anladığınız anda bunları yapın ! hayalet sivilcelerle uygulanabilir başa çıkma yöntemleri.

Akne ya da sivilce ne derseniz diyin ismi bile insanın canını sıkmaya yetiyor. Canımızı çok sıkarsa biz de onu sıkıp ödeşiyoruz gerçi ama yine de o, bu kadar ileri gitmeden yapabilecekleriniz var.

Sivilceleri en çok yüzümüzde belirdiğinde kafamıza takıyoruz. Ne makyajımız düzgün duruyor onlar yüzümüzü istila ettiğinde ne de moralimiz yerinde oluyor.

Hele ağrılı ve kaşıntılı olanlar gün içerisinde en çok dikkatimizi dağıtan cinsi sivilcelerin.

Bir sabah kalkıp görünürde hiçbir şey yokken çenenizde ya da vücudunuzun herhangi bir bölgesinde sivilceye dair ilk bulgulara rastlayabilirsiniz. İlk bulgu dediğim de genel de ağrı, kaşıntı, kızarıklık hepsi aynı anda ya da aşama aşama hissedilebilir.

Bu durumda panik yapmanıza gerek yok.

Evde ya da dışarda olun farketmez her yerde her koşulda ulaşabileceğiniz basit malzemelerle sivilceniz çıkmadan müdahale edebilirsiniz.

Bu yazıda anlatacağım yöntemler sivilce çıkacağını anladığınız anda hemen uygulamaya koymanız gereken yöntemlerdir.

Ancak tabi ki genel olarak sivilce tedavisinde de kullanabilirsiniz.

İlk bulgular kendini hissettirmeye başladığında;

 

Bölgeyi Dezenfekte edin ;

Öncelikle gereksiz yere elinizi sürekli sivilcenin çıkacağı yere götürüp çıktı mı diye kontrol etmeyi bırakın. Bu hem bölgenin hijyenine zarar verir hem de akneninizin tipinin değişmesine sebep olabilir. ( kistik ya da iltihaplı sivilce )

Eğer evdeyseniz ilk önce

 • 1 ölçek doğal elma sirkesini 3 ölçek içme suyu ile karıştırıp bölge temiz bir pamuk yardımıyla dezenfekte edin.
 • Sorunlu bölgede bir parça buz gezdirin.
 • Sonra yarım çay kaşığı karbonatı taze sıktığınız birkaç damla limon suyu ile köpürtün ve akneli bölgeye uygulayın. 10-15 dakika beklettin ve suyla durulayın.
 • İkinci bir alternatif olarak yine aknenin çıkma ihtimali olan bölgeye saf bal uygulayabilirsiniz. İşlenmemiş bal hem antibakteriyeldir hem de bölgedeki yangıyı ve kaşıntıyı alarak nemlendirir.
 • Bölgeye çay ağacı yağı ya da çay ağacı kremi dışında nemlendirici ya da başka hiç birşey sürmeyin.
 • Üst üste iki bardak sirkeli ya da limonlu su için. Bunun için bir bardak suya bir çorba kaşığı limon ya da sirke koyup içeceğinizi hazırlayabilirsiniz.
 • Bunun sonrasında sık sık bol duru içme suyu tüketmeye özen göstermelisiniz.
 • Bolca salatalık yemek gerçekten çok büyük etki gösteriyor, deneyin farkı göreceksiniz. Ama kabuklarını da yüzüme koyayım sivilceyi geçirir demeyin, o bölgeye çok dokunmamaya ve yazdıklarımdan başka bişey uygulamamaya özen gösterin.
 • Kan dolaşımını hızlandırmak çıkmakta olan sivilceyi caydırmak için inanılmaz etkili bir yöntem. Bunun için yoga veya temel kültür fizik hareketleri yapın. Böylece kan hücreleri cildinize oksijen taşıyacak ve hassas bölgenin iyileşmesini sağlayacaktır. Özellikle baş aşağı duruşlar, eğilme bükülmeler, yogadaki aşağı bakan köpek duruşu tarzı hareketler kan dolaşımınızı hızlandırır. Başlamakta gecikmeyin.

Peki diyelim ki evde değilsiniz iş yerinde bir toplantının ortasında sabah saatlerinde hissettiniz akne saldırısını. O zaman ne yapacaksınız ?

 

Ev dışı aksiyon planı;

 • Bakkal, büfe, market ne varsa ulaşabildiğiniz en kısa mesafeden bir sade soda alıyorsunuz. Bir parça peçete ile akne tehtidi altında olan bölgeyi soda ile birkaç defa siliyorsunuz.
 • Buz kompresi yapabiliyorsanız onu da yapmanızda fayda var.
 • Sallama yeşil çay demleyip çay torbasını biraz soğuduktan sonra bölgeye kompres yapın. Antioksidan etkisi olan yeşil çay bölgeyi rahatlacaktır.
 • Şimdi canlı yararlı bakteriye yani prebiyotiğe ihtiyacımız var. Bunun için soda aldığınız marketten bir adet de toz maya alın. ( koca bir şişe organik ya da doğal fermentasyon elma sirkesi almak istemiyorsanız tabi :)) Bir çay kaşığı toz mayayı suyla ya da ofiste varsa bir çorba kaşığı sütle macun haline getirip bölgeye uygulayın. 10 dakika bekletip durulayın.
 • Tehlikeli bir alternatif olarak bira öneririm, ama mesai saatinde başınız derde girmesin diye önermiyorum 🙂 ama yok ben hallederim diyorsanız bir parça peçeteyle akneli bölgeye bira ile kompres yapın ve suyla durulayın.
 • Yine bol su içmeyi ve mümkünse ofiste boş bulduğunuz bir toplantı odasında ya da tuvalette hızlıca birkaç temel yoga egzersizi yapmayı ihmal etmeyin.

Eve gittiğinizde yine ev sınırları içindeki aksiyon planına devam edebilirsiniz. Zaten bu kadar etkili müdaheleler karşısında sivilce de “ bi dakka ben burada istenmiyorum galeba” diyerek topukları poposuna vura vura uzaklaşacaktır.

yok uzaklaşmadı ve tüm çabalara rağmen sivilceniz çıktı. o zaman bu sivilceden iz bırakmadan kurtulmanın yöntemlerini öğrenmek için bu yazımı okuyun.

 

 

 

You Might Also Like

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!

  Kaydınız başarıyla alınmıştır.

  Bir sorun oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

  Lrouge kişisel bakım ürünleri ile ilgili anlık indirimlerden haberdar edilebilmeniz için email kaydınız alınacaktır.