İpeksi pürüzsüzlükte bacaklar için 3 Ekonomik ve Hızlı Yöntem!

 

Birçoğumuz üşengeçlikten bazılarımız da vakitsizlikten cilt bakımını ihmal ediyoruz. Ama sorunlarınızla ilgili bugün aksiyon almazsanız, yaş ilerledikçe süreç daha uzun ve zahmetli olacaktır. Sıkıntınız olan bir durumla ilgili tedavi rutini oluşturup yaşam biçiminize dahil edin onu.

Mesela lekelerle boğuşuyorsanız bununla ilgili net bir rutininiz olsun. Peeling, maske ve güneş koruyucu! bu üçünü belli aralıklarla mutlaka bakım rutininize dahil edin. Ve mutlaka bir bakım rutininiz olsun, cildinizi kendi haline bırakıp yeni problemlere davetiye çıkarmayın. Her şey bakımla ilgiyle çok daha güzel olur.

Bugün yaz aylarında çok daha fazla gözümüze çarpan ve bizi rahatsız eden pütürlü bacak sendromundan bahsedeceğim. Bacaklarımız vücudumuzda en ihmal edilen yerler arasında ikinci sıradadır. Birincisi ayaklardır. Çünkü göz görmeyince gönül katlanıyor varlığını kanıksıyor oradaki süregelen sorunların. Pütürlü bacaklarınızı kimse farketmeyecek bile olsa siz kıyafetlerinizi tamamlayan cildinizde bir sorun olduğunu içten içe bileceksiniz. Ve çözümünü sürekli ötelediğiniz için de kendinizi suçlu hissedeceksiniz. 

Aslında bu durumdan kurtulmak çok kolay. Haftada iki kez yapacağınız ev yapımı peeling ile bu dertten kurtulabilirsiniz. Peeling hem ölü deriyi atıp pürüzleri yok edecek, hem de peelingi yaparken uygulayacağınız masaj bacaklarınızdaki kan dolaşımını artırarak bacaklara oksijen gitmesini sağlayacak doğal olarak da hücre yenilenmesini hızlandıracaktır.

Şimdi bu sorunun çözüm formülüne gelirsek : en önemlisi sıcak su faktörü. Biz milletçe sıcak suyu çok seviyoruz. Yazın bile sıcak sudan vazgeçemeyenlerimiz var. Ben sıcak banyoyu haftada iki kez vücut peelingi yapacağım zaman yapıyorum. Onun dışında soğuğa yakın ılık suda yıkanıyorum. Sıcak su cildinizin düşmanı. Ondan olabildiğince çok kaçınmaya çalışın çünkü hem ısısı hem de içeriğindeki kireçle cildinizin pH’ını bozan en temel faktördür sıcak su. Onun dışında doku bütünlüğünü sağlamanın yolu da soğuğa yakın ılık sudan geçer. Cildinizi yıpratmaz ve cildinizde mikro çatlaklar oluşmasına sebep olmaz. Böylece cildinizde kızarıklıklar, kaşıntılar olmaz.

İkinci önemli faktör banyo ya da duş esnasında bacaklarımıza özel bir bakım uygulamaktır. Size fikir olması açısından size 3 vücut peeling tarifi vereceğim. İlk kullanımdan itibaren etkisini göreceksiniz ve banyodan sonra sanki kendinize değil de bir başkasına dokunuyormuş hissi yaşayacaksınız, çünkü cildiniz yumuşacık ve pürüzsüz olacak. Zamanla da inatçı pütürler yok olacak.

1 yöntem:

Kırçıllı klasik banyo liflerinden edinin. Ben kendimi bildim bileli onlardan kullanıyorum. 1 orta boy kapaklı kavanozun içine aktardan alacağınız sodyum bikarbonat ( yani bildiğimiz karbonat) doldurun. 1 kalıp da zeytinyağlı doğal sabun temin edin. Sıcak suda bacaklarınızı bir dakika kadar ıslatın ve lifinizi sabunla köpürtün. Ardından lifi elinizde açarak içine bir avuç kadar karbonat serpin. Sonra lifinizle kuvvetli bir şekilde bacaklarınızı aşağı yukarı hareketlerle 5 dakika ovun. Durulanıp çıktıktan sonra bacaklarınız hala nemliyken ya bir vücut yağı, ya sızma  zeytinyağı ya da vücut losyonu sürün ve cildin losyonu iyice emmesini sağlayın. Bacaklarınızın ipeksi yumuşaklığına inanamayacaksınız. Burada karbonat cildinize peeling etkisi yaparken zeytinyağlı doğal sabun üst deriyi yumuşatıp karbonatın ve lifin ölü hücreleri nazikçe söküp atmasını sağlayacak. Zamanla kıl batması sorunundan da kurtulacaksınız. Bunu en çok haftada 2 kez uygulayın. Tüm vücudunuza da uygulayabileceğiniz bir tariftir. Her bir tarif öncesinde bacaklarınızdaki tüylerden arınmış olun.

2. yöntem:

Kahve granülleri benim genel cilt bakımımda sıklıkla kullandığım bir üründür. Çünkü kahve içeriğindeki doğal kahve yağı sayesinde hem cildinizi yumuşacık yapıyor, kokusuyla mis gibi kokmanızı sağlıyor, cilt tonu eşitsizliklerine geçici çözüm oluyor ve minik suyla hemen erimeyen partikülleri cildi ölü hücrelerden arındırıyor. Bu tarifi yaparken istediğiniz bir bardak ya da ölçüyü ölçü kabı olarak kullanın. Bir ölçü kahve, bir ölçü toz şeker, yarım ölçü zeytinyağı, yarım limon suyu. Bir kavanozda hepsini karıştırın kapağını kapatıp banyoda kullanın.

Bu peelingi de tüm vücudunuzda kullanabilirsiniz. Zeytinyağı kahve tarafından emilmez ancak şeker zeytinyağını içine hapseder. Böylece duşta cildinizi maksimum oranda nemlendirebilirsiniz. Limon da soyucu ve kızarıklık geçirici etkisiyle cildinizin görünümünü iyileştirecek. Avucunuza bir miktar karışımdan alıp bacaklarınızı ovun. 5 dakika boyunca masaj yapın eğer vaktiniz varsa 5 dakika da kahvenin selülitlerinizin görünümünü düzeltmesi için bekleyin. Durulanıp banyodan çıktıktan sonra bacaklarınızı nemlendirmenize bile gerek kalmayacak pratik ve etkili bir peelingdir. Bu peelingi de haftada 2 kez den fazla kullanmayın.

3. yöntem:

Bu yöntem bacaklarında yara izleri olanlar için çok etkili olacaktır. Bir ölçek karbonat, bir ölçek zerdeçal, yarım ölçek Hindistan cevizi yağı ve bir ölçek bentonit kili. Hepsini kapaklı bir kavanozda karıştırıp banyoda kullanın. Bacaklarınızı birkaç dakika sıcak suda ıslattıktan sonra karışımdan avucunuza alıp yavaşça peeling yapın. Ancak bu karışım suyla temas edince içindeki kilden dolayı maske gibi bacaklarınızda kalacaktır. 5 dakika kadar cildinizi hafifçe ovduktan sonra bırakın karışım cildinizde 5 dakika kadar kalsın. Sonra ılık suyla temizleyin. Zerdaçal ve bentonit kil yüksek oranda antioksidan maddeler içerir. Hüçre yenileyici özelliklerinden dolayı cilt lekelerinde kullanılırlar. Hindistan cevizi yağı, yağlı bir his bırakmadan nemi cildinize hapseder ve hücre yenileyici özelliği vardır. Ağız sulandıran egzotik kokusunu saymıyorum bile.

Cildiniz sizin. En büyük organınız. Ona sizden başka kimse sizin kadar iyi bakmayacaktır. En azından karşılıksız yapmayacaklardır. Evde çok ekonomik yöntemlerle kişisel bakım rutininizi oluşturun ve hep özlemle hayal ettiğiniz pürüzsüz, duru ve yumuşacık cilde kavuşun. Sonra sonuçları benimle paylaşmayı unutmayın 😊

  

You Might Also Like

    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!

    Kaydınız başarıyla alınmıştır.

    Bir sorun oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

    Lrouge kişisel bakım ürünleri ile ilgili anlık indirimlerden haberdar edilebilmeniz için email kaydınız alınacaktır.