Cildinizi anında güzelleştirecek peeling işlemi evde nasıl uygulanmalı ?

Peeling , birazdan size bahsedeceğim şeylere dikkat ettiğinizde evde uygulamaktan ve sonuçlarından büyük keyif alacağınız bir işlem.

Cildinizdeki sivilce ve akne lekelerinden, güneş lekelerinden, siyah nokta ve pürüzlerden sizi kurtarıp cildinizin sağlıklı bir ışıltıya kavuşmasına yardımcı olan mükemmel bir uygulamadır bu.

Güvendiğiniz doğal içerikli bir markanın peelingini tercih edebileceğiniz gibi, (birazdan tarifini vereceğim ) evde mutfak malzemeleriniz ile de hızlıca hazırlayıp uygulayabilirsiniz.

Önemli :

Eğer cildiniz pul pul dökülüyorsa, cildinizde pütürler varsa, yağlıysa, siyah noktalarınız varsa peelingi mutlaka cilt bakım rutininize eklemelisiniz.

Eğer cildinizde tahriş, kızarıklık, kılcal damarlarda yüzeye yakınlık, sivilce ya da açık yara varsa bunlar düzelene kadar asla uygulamamalısınız.

Hiçbir çeşidini!

Peelingi cilt bakım rutininize dahil etmeden önce iyi bir araştırma yapın.

Cildinizi soyarken tahriş etmeyecek yumuşak granüllü olanları ya da kremsi olanları tercih edebilirsiniz. Cilt zaten kendiliğinden 28 günde bir yenilenen bir organdır. Sizin tek yapmanız gereken yüzeye yaklaşmış ve gözeneklerinizi tıkayan bu ölü deri ve kir birikintisini nazikçe gözeneklerinizden uzaklaştırmak olmalı.

Uygulama nasıl olmalı ?

Cilt ılık suyla ıslandığında zaten hemen yumuşamaya başlar. Bu yüzden peeling yaparken cildinizi yoğun baskı uygulayarak ovmanıza gerek yok.

Bu haftada 1 ila 3 kez uygulamanız gereken bir işlemdir. Eğer cildiniz kuru ise haftada 1 kez uygulamanız yeterli olabilir. Eğer cildiniz yağlı ve gözenekler genişse haftada 2 ya da 3 kez uygulamak daha uygun olacaktır.

Tabi cildinizde yukarda bahsettiğim sorunlar varsa uygulamamalısınız.

Başlayalım :

 1. Adım : Cilt tipiniz ve ihtiyacına yönelik cilt temizleyicinizle yüzünüzü temizleyin.
 2. Adım : Cildiniz hala nemliyken elinize fındık büyüklüğünde peeling alıp parmak uçlarınızla dairesel hareketlerle nazikçe cildinizi ovun. Ancak bunu yaparken göz çevrenizi peeling işleminden sakının.
 3. Adım: Mümkünse ovma işlemini bitirdikten sonra birkaç saniye ürünün cildinizde kalmasını sağlayın.
 4. Adım : Ardından yüzünüzü ılık suyla yıkayın.
 5. Adım : kuruladıktan sonra cildinize ihtiyacına yönelik bir maske uygulayın.
 6. Adım : maske uyguladıktan sonra cildinizi tekrar yıkayıp kurulayın ve tonikleyin.
 7. Adım : son adım olarak cildinizi cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile mutlaka nemlendirin.

Not: her peeling işleminden sonra mutlaka maske uygulayın. Tıkanan gözenekleri açtınız ama şimdi maske ile gözeneklere derin temizlik işlemi yapacaksınız.  Kir, yağ ve ölü deriden arınan gözenekleriniz maske ile bakım sonrası daha küçük görünecektir.

Haftalık olarak uygulayacağınız bu bakım mutlaka her seferinde aynı sırayla olmalıdır. Eğer mümkünse işlem öncesinde cildinizi yumuşatmak için buhar banyosu, sıcak suyla ıslatılmış havluyla kompres yapabilir ya da en kolayı sıcak bir banyo yapabilirsiniz.

Ben haftalık bakımımı banyo sonrası yapmayı tercih ediyorum. Ve genelde bakımın daha etkili olması için akşam saatlerinde yapıyorum.

Cildinizde hassasiyet ve kızarıklık olabileceği için peeling yaptıktan sonra güneşe çıkmamak en mantıklısı. Akşam saatlerinde yapacağınız haftalık bakımınız siz gece uyurken cildinize dinlenip yenilenmesi için fırsat verecektir.

Ev yapımı peeling alterntifleri:

Öncelikle malzeme seçerken, cilt tipiniz ne olursa olsun iri taneli ve cilt yüzeyini tahriş edebilecek gıdalardan kaçınmalısınız.

Örneğin yüzünüz için toz şekerle asla peeling yapmamalısınız. Ama toz şekeri ayak ya da bacaklarınızı ovmak için kullanabilirsiniz. Buradaki deri daha kalındır, yüzünüzdeki deri kadar kolay tahriş olmaz. İpeksi pürüzsüzlükte bacaklara sahip olmak için buradaki tariflerimi uygulayın.

İnce taneciklere sahip baharatlar yüzünüzdeki ölü deriyi uzaklaştırmak için için mükemmel alternatiflerdir.

Bu baharatları vitamin mineral yönünden zengin yağlarla karıştırarak maske şeklinde de uygulayabilirsiniz. İşte size birkaç alternatif :

 • Tarçın / zerdeçal / kahve tanecikleri + bal
 • Tarçın / zerdeçal / kahve tanecikleri + Hindistan cevizi yağı / argan yağı / zeytinyağı /
 • Karbonat + bal / tercih ettiğiniz bir yağ

Cildinizi ıslatıp tek başına da kullanabileceğiniz bu tozları bal veya dilediğiniz bir yağ ile ( bazı yağların düzenli kullanımı tüylenme veya cildinizde yağlanmaya sebep olabilir aşağıdakilerden birini tercih edin ) karıştırıp cildinizi ovduktan sonra birkaç dakika cildinizde bekleterek maske olarak da uygulayabilirsiniz.  Diğer cilt sorunlarınızla ilgili ev yapımı maske tarifleri için buraya tıklayın.

Buraya kadar verdiğim tarifler ancak evde taze olarak ve tek kullanımlık hazırlayabileceğiniz ürünlerdir. Seyahatlerde de kullanabileceğiniz tarzda doğal içerikli peeling için Lrouge’un doğal krem kıvamındaki ince granüllü ve tüm cilt tiplerine uygun yüz ovmasını buradan satın alabilirsiniz.

Cilt bakımı ve kişisel bakım tüyoları ve uygulamaları için instagram @feelinguist hesabımı takip etmeyi unutmayın 🙂

You Might Also Like

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!

  Kaydınız başarıyla alınmıştır.

  Bir sorun oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

  Lrouge kişisel bakım ürünleri ile ilgili anlık indirimlerden haberdar edilebilmeniz için email kaydınız alınacaktır.

  Kaydınız başarıyla alınmıştır.

  Bir sorun oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

  Lrouge kişisel bakım ürünleri ile ilgili anlık indirimlerden haberdar edilebilmeniz için email kaydınız alınacaktır.