iz bırakmayan sivilce tedavisi evde nasıl yapılır ?

Sivilce sadece yağlı ciltlere özel birşey değil. Her cilt tipinde karşımıza çıkabilir. Ağrılı, kaşıntılı bütün canınızı tek bir noktaya toplayan bir sivilce düşünün. Onlara yabancı değilseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Bazen öyle münasebetsiz yerlerde çıkarlar ki hareketlerinizi ve hatta mimiklerinizi ciddi oranda kısıtlarlar.

Özellikle ergen bir genç için ne kadar sarsıcı olabileceğini düşünüyorum da…

Ben tüm ergenlik ve erken gençlik dönemimi bu tür sivilcelerle savaşarak geçirdim. Sonrasında biraz ilaç tedavisi, biraz yeme içme düzeni ve büyük oranda da cilt bakımı rutini oluşturarak yenebildiğim bu sivilce belasından kurtulmuş oldum.

Ancak yağlı bir cilde sahip olduğum için hala regl dönemlerinde, yediklerime dikkat etmediğim ya da cilt bakımımı aksattığım zamanlarda tek tük de olsa ağrılı sivilcelerim oluyor.

Siz de sık sık sivilce ve akne problemi yaşıyorsanız öncelikle yaşam tarzınızı gözden geçirin. Dikkat etmeniz gerekenler çok basit:

 • Yağlı ve şekerli gıda alımınızı sınırlandırın
 • Hormonal bir sorun ya da polikistik over sendromunuz olmadığından emin olun ( kadın doğum uzmanının yapacağı basit bir kan testiyle anlaşılabilir )
 • Cilt bakımınıza özen gösterin (ve cilt tipinize yönelik doğal ürünler kullanın)

Ancak bütün bunlara dikkat etseniz bile zaman zaman düzensiz uyku, bir anlık hijyen eksikliği, regl dönemi ya da stresten sivilceniz çıkabilir.

Ancak yukarda bahsettiklerime sürekli kılacak şekilde dikkat ederseniz çok hızlı bir şekilde sivilceniz geçecektir.

Siz de stresli bir döneminizde çenenizde ya da alnınızın ortasında çıkan ağrılı bir sivilceye evde hızlıca nasıl müdahale edebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz.

Bir çok kişi ya sivilceyi sıkıp kendi haline bırakır ya da hiç dokunmaz ve kendi kendine geçmesini bekler.

Aslında bazı durumlar için uygun olabilen bu davranış, kendi kendine patlayıp enfekte olabilecek sivilceler için çok yanlıştır.

Eğer sivilceniz kistik sivilce denilen ucu olmayan sivilcelerden değilse ona evde kendiniz kolayca müdahale edebilirsiniz.

Kilit noktalar :

Sivilce bakımında iz kalmasını engellemek için kilit nokta

 • Hijyen sürekliliğini sağlamak
 • Yara bakımını doğru yapmak
 • Sonrasındaki cilt bakımına özen göstermek ( peeling & maske )

Öncelikle şu konuda anlaşalım her sivilce evde tedavi edilmez.

Eğer tüm yüzünüze ya da vücudunuza yayılmış ve tedavi gerektiren sivilceleriniz varsa lütfen onlara kendiniz müdahale etmeyin ve en kısa zamanda bir dermatoloğa görünün. Bu tür sivilcelerden en hızlı kurtulmanın yolu budur.

Eğer kistik sivilce olarak adlandırılan yoğun ağrılı, şişlik olan ve ucu görünmeyen sivilceleriniz varsa lütfen bu yazacaklarımı onlar üzerinde asla uygulamayın, bu durumu daha kötüye götürür.

Tek tük çıkan dönemsel, çikolatadan kötü beslenmeden ya da stresten çıkan ucu olan sivilcelere evde müdahale etmek çok kolaydır.

Bu sivilceler genelde kaşıntıyla çıkar çünkü arkasından iltihap gelir bu da ağrı, kaşıntı ve sivilceli bölgede hassasiyete sebep olur.

Sivilceye müdahale ederken uygulayacağınız aşamalar :

Öncelikle bu sivilcenin kökünü kurutmak istiyorsanız çıkmasına izin vermelisiniz. Yani ucu görünene kadar müdahale etmeyin.

 • Ucu görünen sivilce için önce yarım çay kaşığı karbonatı taze limon suyu ile köpürtüp sivilcenin üzerine uygulayın. Bu yanma ve kaşıntıya sebep olacak ancak bu esnada sivilcenin üzerindeki ve etrafındaki bakterilerin ölmesini sağlayacak.
 • Karışımı uygulayıp 10 dakika kadar bekleyip yine içme suyuyla yıkayın.
 • Sivilce bu esnada kendiliğinden de patlayabilir ancak içi hala dolu kalacaktır. İçinde kalan kısmı temiz bir peçete veya pamuk parçasıyla sivilcenin en uzak kenarlarından sıkarak çıkarın ( sivilcenin üzerine baskı yapmayın bu travmaya neden olur ve sivilceyi kistik sivilceye dönüştürebilir)

Sivilce sıkılırsa iz kalır genel bir kanıdır ancak bu her sivilce için geçerli olmadığı gibi sivilcenin iz bırakmasındaki en büyük etken bu aşamadan sonra başlar. Eğer sivilceden kalan yaraya doğru bakımı yapmazsanız iz kalır.

 • Bunun için sivilcenizi sıktıktan hemen sonra bir parça pamuğa 3 ölçek içme suyu ve 1 ölçek doğal sirke karışımı sürüp pamuğu yaranın üzerinde birkaç dakika tutun.
 • Sonra yara üzerine çay ağacı yağı kremi gibi bir bariyer merhem uygulamalısınız. Bu bariyer krem hem yarayı dış etkenlere karşı bir kalkan gibi koruyacak hem de antiseptik özelliği ile dokuda bakteri oluşumunu engelleyecektir. / Çay ağacı yağı kremini incelemek ve satın almak için buraya tıklayın. 

Sivilce sonrası yara bakımı

Eğer bu yaranın yüzünüzde iz bırakmasını istemiyorsanız aşağıdaki aşamalara çok dikkat etmeniz gerekiyor :

 1. Bundan sonrası için haftada iki kez yumuşak granüllü bir peeling ile yüzünüzü ovmanız ve ölü deriyi düzenli olarak atmanız gerekir.
 2. Peeling sonrası da sivilce karşıtı ya da leke karşıtı bir maske uygulamayı sakın ihmal etmeyin.  Evde peeling yapımı ile ilgili tarifler ve uygulama detayları için bu yazıyı okuyun. 
 3. Sabah ve akşam olmak üzere cildinizi cilt tipinize uygun bir temizleme ürünü ile temizleyin. Temizleme ürününüzle birlikte yumuşak temizleme süngerlerinden kullanabilirsiniz, bu günlük olarak cildinizdeki ölü deriden kurtulmanızı kolaylaştırır.
 4. Cildinize uyguladığınız tonik sonrası 3 ölçü içme suyuna 1 ölçü doğal elma sirkesi karıştırıp pamukla yaraya uygulayın ve durulamayın.
 5. Tonikleme sonrası gündüzse mutlaka ama mutlaka güneş korumalı bir nemlendirici kullanın. Güneş hasar görmüş yaralı dokuda iz bırakacaktır, bunu engellemenin tek yolu güneşten korunmaktır. Güneş korumalı nemlendirici kremler için burayı tıklayın. 
 6. Geceleri yatmadan önce çay ağacı kremi uygulamanız yaranın hızlı bir şekilde silinip kaybolmasını sağlayacaktır.
 7. Burası da çok önemli – arada taze olarak demlediğiniz yeşil çay ve limon karışımına batıracağınız bir parça pamukla yaralı bölgeye bakım yapabilirsiniz. Akşamları cildinizi doğal bir gül suyu ile tonikleyebilirsiniz. Sirkeli su karışımınızı ara ara maske şeklinde uygulayabilirsiniz. Tüm bunlar yaranın çok hızlı bir şekilde iz bırakmadan iyileşmesini sağlayacaktır.

Bu uygulamaların özellikle ucu olan sivilceler için geçerli olduğunu tekrar hatırlatmak istiyorum. Önümüzdeki hafta sivilce tipleri ve sebepleri hakkında bir yazı yazacağım.

Takipte ve sevgiyle kalın.

You Might Also Like

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!

  Kaydınız başarıyla alınmıştır.

  Bir sorun oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

  Lrouge kişisel bakım ürünleri ile ilgili anlık indirimlerden haberdar edilebilmeniz için email kaydınız alınacaktır.