Gözaltı Morluklarınıza Çok Bağlanmayın! Ev Yapımı Çok Etkili ve Zahmetsiz 2 Maske Tarifi!

Eğer gözaltı morluklarınızdan ne yapsanız kurtulamıyorsanız bu durumu ciddiye almalısınız. Gözaltı morluklarının birçok sebebi olabilir. Bunların bazıları vücudunuzun bazı bölgelerindeki sağlık problemlerine işaret ederken, bazıları küçük bakım önerileri ve birkaç yaşamsal faktör kontrol altına alınarak aşılabilir.

Gözaltı morluklarının sebeplerinin başında aşağıdakiler gelmektedir.

          Yorgunluk

          Az ya da fazla uyku

          Hareketsiz yaşam

          Bağırsak tembelliği

          Genetik yatkınlık

          Stres

          Televizyon, bilgisayar ya da televizyon önünde fazla vakit geçirme

          Demir eksikliği, karaciğer ya da böbrek rahatsızlıkları

          Sağlıksız beslenme

          Alkol ve sigara

          Burunda deviasyon

Temelde bunlardan hangisinin bizi etkiliyor olabileceğini biliriz. Bunlara dikkat edip kontrol altına almamak ise genelde kendi seçimimizdir. Çünkü bazı şeylerin temeline inip çözüm bulmak yerine kendi kendine geçmesini beklemek ve bu süreçte durumu maskelemek daha kolay gelir. Makyajla bir süre görüntüyü düzeltebilirsiniz ancak gözaltı morluklarınıza neden olan sorunu bulup çözmezseniz endişeleriniz sadece fiziksel görünümünüzle sınırlı kalmayabilir.

Eğer genetik yatkınlığınız yoksa ve bir süredir gözaltı torbaları ve morluğu şikayetiniz varsa hayatınızdaki güncel değişiklikleri gözden geçirin. Örneğin yeni doğum yaptıysanız ve eskisi kadar düzenli uyuyamıyorsanız gözaltı morluklarınız için kimseyi suçlamanıza gerek yok. Bazı ev yapımı maskelerle ve birazcık da uyku kalitenizi artırarak ( uyku süresi değil ) durumu iyileştirebilirsiniz. Uyuduğunuz 2-3 saatlik gece uykusunu, tamamen ışıksız serin ve sessiz bir odada, başınızı ve boynunuzu destekleyen bir yastıkla uyursanız ve uykunuzdan önce bir bardak limonlu su içerseniz uykunuz daha derin ve tazeleyici olacaktır.

Çok hareketsiz bir yaşantınız varsa damarlarınıza fazla oksijen taşınmıyor demektir. Vücudunuza giren oksijen miktarı organlarınızın doğru çalışması ile doğru orantılıdır. Beslenmenizin yanı sıra hayatınıza bol hareket katarsanız hücreler beslenecek ve damarlarınız temiz kanla dolarak cildinize ışıltı verecektir. Kan damarlarda durağanlaşmaya başlarsa o bölgelerde varis, morluklar görülmeye başlanabilir.

Gözaltı morluklarınızın altında daha büyük sağlık problemlerinin yatıp yatmadığını kontrol etmek için kan tahlili yaptırın.  Gözaltı morlukları, organ fonksiyonlarınızdaki bozuklukla ilgili vücudunuzun size gönderdiği bir işaret olabilir.

Burunda deviasyon hem gece uykularınızın kalitesini düşürür, hem burun ve göz arasındaki damarların daralmasına hem de vücudunuza giren oksijen miktarının düşmesine sebep olur. Burun deviasyonu her zaman estetik görüntüyü bozacak şekilde kendini belli etmez. Eğer uyku apneniz varsa, sabahları tazelenmiş değil tam tersi yorgun hatta bitkin uyanıyorsanız, ne kadar uyursanız uyuyun dinlenemiyorsanız, burnunuzun bir deliğinden diğer delikten daha iyi nefes aldığınızı düşünüyorsanız mutlaka bir emar çektirip burun deviasyonunuz olup olmadığını öğrenin.

Gözaltı torbalarından ve morluklarından ev yapımı doğal maskelerle nasıl kurtulabilirsiniz ?

Öncelikle ün içerisinde bol su içtiğinizden ve hareket ettiğinizden, iyi beslendiğinizden emin olun. Sonra akşam yatmadan önce aşağıdaki maskeyi göz altlarınıza uygulayın.

1- Pirinç Unu Kürü

Malzemeler :

Demleme Yeşil çay ( kan dolaşımını hızlandırıp toksin atar )

Pirinç unu (içindeki nişasta cilde aydınlık verir)

Hazırlanışı: bir tatlı kaşığı kadar yeşil çay yaprağını ya da tohumunu bir bardak kadar kaynamış suya ekleyin. 10 dakika demledikten sonra süzüp soğumaya bırakın. 1 çay kaşığı kadar pirinç ununun üzerine, soğuyan yeşil çaydan 1 çay kaşığı kadar ekleyin ve krema kıvamına gelene kadar karıştırıp göz altlarınıza sürün. 15 dakika bekletip suyla durulayın. Göz altlarınıza yağsız ve doğal bir gözaltı kremi ile hafifçe masaj yapıp uyuyabilirsiniz.

Kalan yeşil çayı içebilir ya da buz kabına soldurup dondurabilirsiniz. Böylece daha sonra bu buz küplerini sabahları göz çevrenizde gezdirerek kan dolaşımını hızlandırıp gözaltı torbalarınızdan ve gözaltı morluklarınızdan düzenli kullanımla kurtulabilirsiniz.

2- Patates kürü :

Bir parça patatesi rendenin en ince kısmıyla rendeleyip suyuyla birlikte göz altlarınıza sürün ve 15 dk bekletin sonra durulayıp göz altı kreminizi sürüp uyuyabilirsiniz. Bu kürü tüm cildinize uygulayabilirsiniz, cilt lekeleriniz varsa onların geçmesine de yardımcı olacaktır.

Sağlığınızı etkileyen ciddi bir probleminiz yoksa bu iki maske gözaltı torbalarınızı ve morluklarınızı hafifleterek sizi aynalarla barıştıracak ve göz altı kapatıcılarınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır.

 

 

You Might Also Like

  • Bebek Çocuk Gelişimi, Kadın ve Aile Sagligi
    Şubat 6, 2019 at 11:03 pm

    […] altı morluklarını hafifletmenin diğer yolları için bu yazımı […]

  • Bebek Çocuk Gelişimi, Kadın ve Aile Sagligi
    Şubat 21, 2019 at 4:04 pm

    […] Eğer göz altı morluklarından şikayetçiyseniz ama yoğun krem kullanımına gerek duymuyorsanız evde hazırlayacağınız pratik göz çevresi maskeleriyle günü kurtarabilirsiniz. Göz altı morlukları ile ilgili yazım için buraya tıklayın. […]

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!

Kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir sorun oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

Lrouge kişisel bakım ürünleri ile ilgili anlık indirimlerden haberdar edilebilmeniz için email kaydınız alınacaktır.