1 aydan kısa sürede değişim yaratacak etkili göz çevresi bakımı nasıl yapılır?

Gözler kalbin aynası olabilir ama bu aynayı tutan çerçeveyi de parlatmak gerekir. Cildimiz en dayanıklı organımız olsa da zamana karşı çok savunmasız. Hem içerden hem dışardan onu inanılmaz bir hızla yıpratan bir sürece aralıksız olarak maruz kalıyor. Ve bence sırf bu yüzden bile özel ilgiyi sonuna kadar hak ediyor.

Özellikle göz çevresi ince ve hassas yapısı sebebiyle daha yoğun bir ilgi bekler. Ama biz buna karşılık ilgimizin çok azını ona bahşederiz. Ellerimizi, ayaklarımızı ve hatta bacaklarımızı bile nemlendirmeyi unutmazken göz çevremizi hiç aklımıza getirmeyiz bile.

Çünkü hep daha zamanımız olduğunu düşünürüz.

Halbuki göz çevresi en hızlı yıpranan bölgemizdir. Bir anda başlar ve siz daha ne olduğunu ne zaman olduğunu anlayamadan kötüye gider.

Göz çevresi derisi

Göz çevresi cildimizin en ince dokuya sahip bölümü. Üstelik onu birazcık destekleyecek, iç ve dış etkenlere karşı koruyup kollayacak yağ dokusundan da yoksun.

Bunları bir kenara bırakın, yüzümüzün estetik güzelliğini en ufak bir farklılığıyla değiştirecek güçte bir bölge göz çevresi.

Öncelikle güldüğümüz ve sonrasında da güneşe ve floresan ışıklara karşı verdiğimiz tepki ( gözümüzü kısma ) nedeniyle üst göz kapaklarımız erken yaşlarda sarkmaya başlayabilir.

Genelde bana sorduğunuz sorular arasında göz altı morluğu nasıl giderilir en popüleri. Yani kırışıklık veya göz altı torbalarından çok bir çoğumuz mor halkalardan şikayetçiyiz. Üstelik çok genç yaşlardakiler bile.

Bu konuda yapabileceğimiz bir şeyler kesinlikle var. Hatta birazdan sizinle etkisini çok kısa sürede gözle görebileceğiniz etkili tarif ve uygulamalar paylaşacağım ama önce göz çevresinde görülebilen estetik sorunlar ve sebeplerinden bahsetmek istiyorum. Bunları bilmeniz ve bu durumlardan kaçınmanız sorunu kökten çözmemizde etkili olacaktır.

Göz çevresinde görülebilen estetik sorunlar :

Göz altı morlukları

Göz çevresinde oluşan koyu halkalar çoğu kadının göz çevresi problemlerinde birinci sırayı alıyor. Bu koyu halkalar kişiyi yorgun ve hasta göstermek gibi estetik problemlerin dışında, duygu durumunu da etkileyerek motivasyonunu düşürüyor. Enerjik canlı, aydınlık bir bakışları olsa bile mor halkalar bu bakışı gölgeliyor.

Eğer göz çevrenizde mor halkalar sonradan oluştuysa lütfen aşağıdakilere göz atın ;

 • Yakın zamanda hamilelik geçirdiniz mi ?
 • Gözlerinizde alerjik bir durum var mı ( alerjik konjonktivit ya da rinit gibi )
 • Gözlerinizde kuruluk, batma ya da sürekli akıntı gibi rahatsızlıklar sebebiyle gözlerinizi sürekli ovalar mısınız ?
 • Yeni bir ilaca ( ya da ilaçlara ) başladınız mı ?
 • Alkol, sigara kullanımınız arttı mı ve beraberinde çok fazla uykusuzluk çekiyor musunuz ?
 • Diyetinizde çok fazla et tüketiyor musunuz ?
 • Demir eksikliği yaşıyor musunuz ?

Bunlardan bazılarını birazcık açayım.

Hamilelik hormonlar açısından çok radikal bir dönemdir ve ne yaparsanız yapın bunu değiştirecek bir şey yapamazsınız. Bu dönemdeki göz çevresi morluklarınız geçicidir. Tabi sonrasında bebek yüzünden gece gündüz uykusuz kalacaksınız bir de o yüzden mor halkalar oluşacaktır ama bu da geçici bir dönem. Rahat batmaz da bir süre başka çocuk yapmazsanız çocuk 2 yaşına geldikten sonra mışıl mışıl uyur göz çevrenizi toplarsınız  🙂

Göz çevresi gözlerdeki alerji durumundan çok hızlı etkilenen bir bölgedir. İster istemez elimiz sürekli gözlerimizdedir ve bu çok yoğun olursa göz çevresi morluklarına zemin hazırlayabilir. Ayrıca gözlerinde alerji, kuruluk batma gibi şikayetler olanların gözleri gün boyunca ışıktan güneşten rahatsız olduğundan sürekli kısarlar ve gözleri hep yorgundur. Gün içerisinde gözlerini hep kapalı tutma isteği duyarlar. Bu da göz altı morluklarının oluşumuna sebep olabilir.

Kullandığınız ilaçlar dolaşım sisteminizi yavaşlatarak mor halka oluşumuna zemin hazırlayabilir. Dolaşım bozukluğu mor halkaların en yaygın sebebi. Eğer dolaşım bozukluğunuz varsa diyetinize ve günlük 10 dakika bile olsa basit evde yapacağınız egzersizlere önem vermelisiniz.

Eğer bağırsaklarınızı yoracak kadar mesela her gün ve her öğünde mutlaka kırmızı et tüketiyorsanız ( sucuk pastırma da dahil) bu durum da göz altı torbalarınızın oluşmasına sebep olabilir.

Göz altı torbaları ve kırışıklık

Göz altı torbalarının ve kırışıklığın genel sebebi yorgunluk ve esnekliğini yitirmiş göz çevresi dokusudur. Bu durumdan kaçınmak için iyi bir uyku rutini oluşturmalı ve göz çevrenize sıkılaştırıcı kremler ve düzenli olarak maskeler uygulamalısınız.

Kaz ayakları

Kaz ayakları çok inatçı kırışıklıklardır çünkü nispeten göz çevresinin uzağında yanağınızın üst kısmından şakaklarınıza doğru olan kısımdadırlar. Özellikle güldüğümüz zaman ortaya çıkarlar, çünkü zaten temel varlık sebepleri gülüşümüzdür J. İstisnasız hepimizde belirgin ya da silik bir şekilde bu çizgilerden bulunur.  Bu bölgeye çok hafif bir soyucu işlem sonrasında bolca nemlendirici kremler ve maskeler uygulanmalıdır.

Beyaz noktalar

Beyaz noktalar genellikle göz pınarlarlarına yakın olan göz altı bölgesinde bulunurlar. Onları geçirecek bir şey neredeyse yok gibidir. Oluşma sebepleri arasındaysa genelde bakımsızlık ve yüzünüze sürdüğünüz kremi göz çevrenize de uygulamanız vardır.

Tarifler

 • Tüm maskeleri yatarak uygulamanızı tavsiye ederim.
 • Tüm göz çevresi maske uygulamalarından sonra mutlaka sıkılaştırıcı ya da göz çevresi morluk giderici göz kreminizi uygulamayı ihmal etmeyin.
 • Ve tüm maskeleri 20 dakika boyunca göz altlarınızda bekletmenizi öneririm.

#1. Maske

Bu maske nemlendirici, kan dolaşımını hızlandırıcı, kırışıklık açıcıdır.

 • Bir tatlı kaşığından az hindistancevizi yağı
 • Bir tatlı kaşığı toz gıda jelatini
 • Yarım çay bardağına demlenmiş yeşil çay ( haşlanmış / demlenmiş yeşil çay yapraklarını da maskeye dahil edeceğiz. )

Hazırladığınız yeşil çay, demlenmiş yeşil çay yapraklarını ve Hindistan cevizi yağını ekleyip karıştırın. Derin dondurucunuza sığacak ve soğuğa dayanıklı bir tepsi ya da düz bir tabak üzerine buz dolabı poşeti serin. Karışımdan bir buz dolabı poşetinin üzerine bir tatlı kaşığı alarak yarım ay şekli vererek dökün. Karışımı bu şekilde hazırladıktan sonra tepsiyle birlikte derin dondurucuya kaldırın.

Birkaç saat sonra maskeniz hazır. Göz altlarınızda 20 dakika boyunca kalmasını sağlayın.

#2. Maske

Bu maske özellikle mor halkalar için geçerlidir. Yine nemlendirme, hücre yenilenmesini hızlandırıcı ve kırışıklık açma özelliği vardır.

 • Bir çorba kaşığı taze sıkılmış patates suyu
 • Bir çorba kaşığı taze sıkılmış salatalık suyu
 • 1 tatlı kaşığı toz gıda jelatini
 • 1 tatlı kaşığı ham/ organik bal
 • 3-4 damla kuşburnu yağı

Hepsini karıştırın. Derin dondurucunuza sığacak ve soğuğa dayanıklı bir tepsi ya da düz bir tabak üzerine buz dolabı poşeti serin. Karışımdan bir buz dolabı poşetinin üzerine bir tatlı kaşığı alarak yarım ay şekli vererek dökün. Karışımı bu şekilde hazırladıktan sonra tepsiyle birlikte derin dondurucuya kaldırın.

#3. Maske

Kan dolaşımını hızlandırıcı ve kırışıklık açıcı bu maske mor halkalarınız dolaşım  probleminden kaynaklanıyorsa mutlaka uygulamalısınız. Yeşil çaydaki aktioksidanlar kan dolaşımınızı hızlandırırken, zeytinyağı da göz çevrenizi yumuşatır.

 • Yarım çay bardağı demlenmiş yeşil çay
 • 1 tatlı kaşığı soğuk sıkım zeytinyağı
 • 2 adet yuvarlak makyaj pamuğu

Makyaj pamuklarını ortadan keserek 4 adet yarım ay şekli elde edin.

Hazırladığınız zeytinyağı ve yeşil çay karışımına bu pamukları batırıp pamuklarını karışımı yice emmesini sağlayın.

Pamukları karışımın içinden bir çatal yardımıyla çıkarın ki malzeme bol miktarda pamuk üzerinde kalsın.

Karışımdan çıkardığınız pamukları bir buz dolabı poşeti ya da folyo üzerine yerleştirip derin dondurucuya kaldırın.

Dilediğiniz zaman kullanmanız için maskeleriniz hazır.

Uygulama 20 dk.

#4. Maske

Bu maskede bulunan e vitamini kapsülü yoğun nemlendirme sağlarken, kırışıklıkları açar ve hücre yenilenmesini uyarır. Hem morluklar hem de göz altı torbaları için çok iyi gelir.

 • 2 çorba kaşığı demlenmiş yeşil çay
 • 1 adet e vitamini yumuşak kapsülü
 • 2 yuvarlak makyaj pamuğu

Yumuşak kapsülü iğnenin ucu ile delip demleyip soğuttuğunuz yeşil çayın içine ekleyip karıştırın. Burada da dilerseniz demlenmiş yeşil çay yapraklarını karışıma ekleyebilirsiniz.

Ortadan ikiye kestiğiniz makyaj pamuklarını karışıma batırıp çatalla çıkararak folyo ya da buzdolabı poşeti üzerine koyup dondurucuya  kaldırın. İhtiyaç duyduğunuzda 20 dakika göz altlarınızda bekleterek kullanın.

#5 Maske

Göz çevresini canlandırmak ve göz altı torbalarından bu maskeyle kurtulabilirsiniz.

 • Bir parça salatalık
 • Yarım çay bardağı demlenmiş yeşil çay

İsterseniz dilediğiniz besleyici bir yağdan 3-4 damla ekleyebilirsiniz.

Salatalığın içini çatalla kazıyarak demlenmiş yeşil çaya ekleyin.

Dilediğiniz yağı da ekleyerek ortadan ikiye kestiğiniz makyaj pamuklarını karışıma batırarak aynı işlemle dondurucuya kaldırın.

#6. Maske

Veee tabiki kahve maskesi.

Uyarıcı, kan dolaşımını hızlandırıp, göz çevrenizi canlandıracak bir maskedir.

 • Bir tatlı kaşığı ince öğütülmüş organik kahve ( lütfen kahve telvesi kullanmayın, kafeini içerisinde hala barındıran kullanılmamış kahve granülleri ile hazırlayın maskeyi )
 • Bir tatlı kaşığı ham / organik bal
 • 1 adet yumuşak e vitamini kapsülü

Kapsülü iğne ucu ile delip tüm karışımı macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Karışımı direk olarak göz altlarınıza kalın bir tabaka halinde uygulayın. 20 dakika uygulayın korkmayın kafein komasına girmezsiniz 😀 ancak kahve granülleri ince taneli olsa da siz maskenizi nazik dokunuşlarla sürmeye özen gösterin.

Bu tarifleri uyguladıktan sonra mutlaka ihtiyacınıza yönelik göz çevresi bakım kreminizi uygulayın.

Şahsen ben göz çevresi sıkılaştırıcı bakım sağlayan bir göz çevresi kremi kullanıyorum. Şuradan inceleyebilirsiniz.

Peki göz çevresi bakım kremi nasıl uygulanmalı ?

Göz çevresi bakım kreminizden mercimek tanesinden biraz daha büyük bir miktar parmaklarınıza alıp gözlerinizin en dış bölgesinden başlayarak uygulayın. Parmaklarınız kremliyken göz çevrenize dairesel masaj yapmanızda sakınca yoktur. Önemli olan göz çevreniz ve elleriniz kuruyken ya da sert bir kumaş veya pamuk ile sertçe silmemektir.

Unutmayın göz çevrenizle ilgilenmek gelecek için iyi bir bedensel yatırımdır.

Kendinize sevgiyle bakın.

You Might Also Like

  Do NOT follow this link or you will be banned from the site!

  Kaydınız başarıyla alınmıştır.

  Bir sorun oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

  Lrouge kişisel bakım ürünleri ile ilgili anlık indirimlerden haberdar edilebilmeniz için email kaydınız alınacaktır.