Çocukların Para Biriktirmek İçin Can Atacakları 5 Eğlenceli Yöntem!

Borç içinde yüzmeyeniniz vardır elbet.
 
 
Yani en azından ben orada bir yerlerde birilerinin standart bir işle ailesini geçindirirken de hayatın tadını çıkaracak kadar borçsuz olduğunu düşünecek kadar saf kalmak istiyorum.
 
 
Yok siz onlardan biri değilseniz ve çocuğunuz da sizin gibi genç yaşta borç batağına çift saltolu bir atlayış yapmasın istiyorsanız erken merken demeden çocuklarınızı para biriktirmek konusunda eğitin.
 
 
Oğluma 2 yaşında para biriktirmeyi öğretmeye başladım. Bu kararımın üzerinden 5 ay geçti. Paraya hala “payyağ” diyen bir çocukla ne kadar yol kat edebilirim bilmiyorum ama harcama konusunda bana benzemesin diye kanımın son damlasına kadar çabalayacağım.
 
 
Çocuk sahibi olana kadar kılık kıyafet alışverişlerim mağazaya girdikten sonraki 10. dakikada satış danışmanının başarılı satışıyla sonlanıyordu. Diyelim ki bir kazak alacağım. Mağazaya gir, uygun renk, beden ve desenli olandan 2 tane seç, dene, ikisini de beğen, kararsız kal, düşünmekten sıkıl, ikisini de öde ve çık. Hızımdan benim bile başım dönüyordu.
 
 
Buraya kadar paranın sözlük anlamını bildiğimi ama pratik kısmından bihaber olduğumu anladığınızı varsayıyorum. Para benim için kendimi ve sevdiklerimi mutlu etmenin bir aracı olmuştur. Bir gün gelip de kör olasıcanın varlığının ya da yokluğunun sevdiklerimin veya benim sağlığımızı ve hatta hayatımızı derinden etkileyebileceğini hiç düşünmemiştim.
 
 
Düşünmeden harcama yapmamın bedellerini tabi ki tek başıma ödemedim. Biz Türküz aile birliğimiz sağlamdır. Birinin borcu varsa sorumlu olsun olmasın tüm aile borçlu sayılır. Herkes elini taşın altına sokar.
 
 
Para yönetiminde neden bu kadar beceriksizdim? Bunu daha önce düşünmemiştim. Zamanla kendi çocuğum da olunca, aslında ailelerimizin bize kendi bütçemizi doğru yönetme eğitimi vermediğini fark ettim. Bugün bile koskoca yetişkinler olarak bir çoğumuz para biriktirmenin önemini, yöntemini bilemiyoruz.
 
 
Ben oğlumun bu konuda cahil yetişmesini istemiyorum. Bu konuya önem veren ebeveynler ise para yönetimini çocuklarına nasıl öğretmeleri gerektiğini bilmiyor ya da ihmal ediyor olabilirler.
 
 
İhmal etmeyin.
 
 
Geç kalmadan aksiyon alın.
 
 

Para biriktiren Poy

1. Hazırlık

 

Bunun için iki adet kumbara (ya da kavanoz) ve motivasyon için bir miktar bozukluğa ihtiyaç olacak. Kumbaralardan biri evdeki yetişkinler için, diğeri de ufaklığın kendi parasını muhafaza etmesi için. Hem çocuklar taklit ederek daha kolay öğreniyor hem de işin içine biraz bireysellik katıp ateşi körüklemekte fayda var. Biraz ileri gidip kumbarasının üzerine ismini yazın.

 

2. Bütçe önemli bir yol göstericidir.

Çocukların sabrı sınırlıdır. Kısa vadeli ve düşük bütçeli hedeflerle başlayın. Bu, olayın mantığını kısa sürede anlamasını sağlamakla kalmaz, bol bol pratik yapmasını teşvik eder.

Bütçe için ona aldığınızda çok mutlu olacağını bildiğiniz bir oyuncak belirleyebilirsiniz. Okumayı çok seviyorsa bu bir kitap da olabilir. Burada işe biraz daha gerçeklik ve ciddiyet katmak için kitapçıya gidip alacağı kitabın fiyatına bakmakla ve ne kadar biriktirmesi gerektiğini belirlemekle başlayalım. İşte şimdi çocuğunuzun gerçekçi ve ulaşılabilir bir hedefi oldu.

Eğer cam bir kavanoz kullanmıyorsanız çocuğunuz biriktirdiği parayı göremeyeceği için devam etmek için bir sebep göremeyebilir. Odağını koruması için sürekli olmasa da arada bir parasını çıkarıp saymasına izin verin. Böylece hedefine ne kadar yaklaştığını gösterip çocuğunuza para biriktirmek konusundaki heyecanını korumasında yardımcı olabilirsiniz.

Yeterli parayı biriktirdiğinde mutlaka kitapçıya geri dönüp o kitabı alın. Hatta ücretini kendisi ödesin. Bu, onun parasını kendinin yönetebileceğini göstermek için iyi bir fırsat olabilir.

 3. Para biriktirmeyi öğretirken öz güven aşılayın.

Tamam kısa sürede çok büyük bir miktar biriktirmemiş olabilir ama çocuğunuz biriktirdiği parayı başlarda hemen harcamak isteyecektir. Hevesini kırmayın. Küçük bir pratik yapmasına izin verin.

Önemsiz bir obje ya da düşük fiyatlı bir gıda malzemesini almasına izin verebilirsiniz. Ya da daha iyisi size bir kahve ısmarlamak isteyip istemeyeceğini sorun. Belki çocuğunuz ailesine karşı cömert ve sorumluluk sahibi bir yetişkin olmanın ilk adımlarını atmak istiyordur. Güzel ama ucuz bir kafeye gidip size çay kendine de meyve suyu alması konusunda onu cesaretlendirebilirsiniz. Bunu yapabildiğini görmek ona boyunun 1 karış uzadığını hissettirecek. 

 

Sonrasında bunun için çocuğunuza teşekkür etmek ve diğer aile büyüklerinin yanında onun da duyabileceği şekilde onunla ne kadar gurur duyduğunuzu ifade edin. Bu şekilde ailesinin ihtiyaçlarına karşı duyarlı bir insan yetiştireceksiniz. Yaşlanınca bu önerim için bana teşekkür edersiniz 😛 

Çocukta özgüveni geliştirme yöntemleri ile ilgili bu yazımı okuyun. 

4. Dur ve düşün

Çocuklar iç güdüsel olarak hareket ederler. Az düşünüp hızlı aksiyon alırlar. Ben çoğu zaman böyleyim gerçi. Bu konuda finansal durumumu olumsuz etkilediği için içimdeki çocuğu bazen öldürmek istiyorum.

Heyecanını kontrol edebilmesi ve düşüncesiz harcamalar yapmasını önlemek için onunla 24 saat oyunu oynayın. Biriktirdiği parayla almak istediği şeyi alması için ondan 24 saat beklemesini isteyin. Bunu eğlenceli hale getirmek için de alarm kurun. 24 saat dolduğunda ona önceki gün almak istediği şeyi hala isteyip istemediğini sorun. Parasını bir süre daha saklayıp daha büyük bir hedef için çoğaltmak isteyebilir.

5. İhtiyaçlar ve İstekler

Bu konu yetişkin olarak bizi bile çoğu zaman zor durumda bırakıyor. Sizin de büyük bir heyecanla çok istediğiniz bir elbise ya da ayakkabı alıp onu kullanacak yer bulamadığınız olmuştur. Dolabınızda aylarca giyilecek uygun ortamı bekleyen o ceketin ne kadar lüzumsuz bir harcama olduğunu anladığınızda iade tarihi çoktan geçmişti.

Aptalca harcamalarla kendini zor durumda bırakan bir siz değilsiniz üzülmeyin. Ama çocuğunuzun bu davranışı alışkanlık haline getirip getirmemesi size bağlı. İş ona para biriktirmeyi öğretmekle bitmiyor.

Doğru ve planlı harcamayı da öğretmelisiniz. İşin bu kısmı biraz sıkıcı ve yıpratıcı olabilse de onun hayatta doğru finansal tercihler yapıp sizin gibi hayatının önemli kısmını borç batağında geçirmesini engelleyebilirsiniz.

Bunun için ona ihtiyaçları isteklerden ayıran farkı göstermelisiniz. Olmazsa olmaz ya da olmasa da olur diye de ayırabilirsiniz. Onsuz hayatta kalmasının mümkün olmadığı şeyler ihtiyaçlarıdır. Yani temiz hava, temiz su, barınma, temel kılık kıyafet ve gıda. Bu arada ona bunlardan bir çoğuna ve fatura vergi gibi daha birçok harcamaya katkı sağlamak zorunda kalmadığı için çok şanslı olduğunu da hatırlatmayı unutmayın 🙂

İstekleriyse; hali hazırda sahip olduğu ama yenilemek istediği şeyler, yeni bir ayakkabı, yeni bir oyuncak araba, yeni bir robot ya da çanta gibi. Sağlam 2 çift ayakkabısı olan bir çocuğun daha fazlasına ihtiyaç duyması imkansız. Bunu ona anlatmak ve çok şanslı olduğunun altını çizmek için kendi çocukluğunuzdan ya da günümüzde sıkıntı çekmek zorunda kalan başka çocuklardan örnek verebilirsiniz. Belki biriktirdiği paranın bir kısmını yardıma muhtaç arkadaşları için kullanmayı bile isteyebilir.

Bir önceki maddede bahsettiğim 24 saat kuralı da bunu destekleyen çocuğa ihtiyaç ve isteklerini ayırmasını sağlayan eğlenceli bir aktivite.

Umarım gelecek nesil bizden daha az borçla yaşar.

Öpüyorum onların para biriktirmeyi seçen pamuk ellerinden.

You Might Also Like

    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!

    Kaydınız başarıyla alınmıştır.

    Bir sorun oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

    Lrouge kişisel bakım ürünleri ile ilgili anlık indirimlerden haberdar edilebilmeniz için email kaydınız alınacaktır.