Dermaroller Neden Riskli ? Mutlaka okuyun!

Her zaman söylüyorum ya hani.

Ciltte doku bütünlüğü sağlanması zor ama çok önemli diye…

Neden?

Çünkü cilt önce nemsizlikten, sonra ani hava değişikliklerinden, çeşitli nedenlerle oluşan kesik ve yaralardan olumsuz etkilenir. Hele bir de bağışıklığınız düşükse, her türlü cilt enfeksiyonuna açık hale gelir.

Ama cildimizde doku bütünlüğü bozma riski yaratan bunca sebep yokmuş gibi bir de son zamanların popüler kozmetik cihazı dermaroller çıktı yıllar önce.

İlk çıktığı zamanlarda klinik bir ortamda tam hijyen sağlanarak uygulandığı için çok da rahatsız etmemişti beni. Yine de dermaroller tekniği cilde öncesinde hasar vererek iyileştirmeyi hedeflediğinden benim her zaman savunduğum şeye çok ters geliyor.

Bu yazıyı dermaroller, kimyasal peeling ve benzer uygulamalara farklı bir açıdan bakarak değerlendirmenizi istediğim ve sağlığınızı heyecana kapılıp apar topar riske atmamanız için yazmak istedim.

Öncelikle dermaroller nedir ?

Dermaroller, dönen bir silindir üzerinde bulunan minik iğneciklerden oluşan ve bu iğneciklerle cilde mikro kanallar açan,  bir mekanizmadır. Cildi uyarmak için kullanılır. Açılan kanalcıklardan deri altına verilmek istenen etken maddelerin daha çok ulaşması sağlanır gibi bir tanım var internette.

İğnecikler ifadesine dikkat etmişsinizdir. Yani büyük iğneler olmadığı için son derece masum O görünüyor değil mi ?

Gerçek şu ki, iğne iğnedir ve etinize batırılan her türlü medikal cihazın komplikasyonları olabileceği gibi enfeksiyon yaratma riski vardır.

O “iğnecikler” canınızı yakmıyor olabilir ancak açtıkları mikro kanallardan sadece bakım ürünlerinin gireceğine inanıyorsanız gerçekten çok safsınız demektir.

Cilt bu uygulamadan sonra uzun bir süre ( yani o mikro yaralar kabuk bağlayıp kapanana kadar ) enfeksiyon riskine maruz bırakılır. Bu durumun sonucunu da siz hemen olmasa bile zaman içerisinde mantar, egzema, siğil sivilce, uçuk gibi bakteri ve mikropların sebep olduğu çeşitli cilt rahatsızlıklarıyla ödeyebilirsiniz.

Bu riski almaya değer bir durum var mı diye düşünelim.

Dermaroller uygulaması aslında cildinize eninde sonunda cilt tarafından emilecek bir krem ya da serum sürülmesi ve cildin, ürünü doğal emme sürecini hızlandırmayı hedefleyen bir uygulamadır. Gereksizdir diyemiyorum bakın.

Klinik ortamda tam hijyenin sağlandığı ve profesyonellerin uyguladığı durumlarda bile risk teşkil eder diyorum.

Kaldı ki şuan bu küçük “iğnecikler” herkesin ulaşabileceği bir şekilde, diş fırçası kadar rahat bir şekilde satılıyor. Ve evinde bu tür medikal cihazlar için dezenfektan sistemi olmayan, ürünü kullanım öncesinde ve sonrasında hijyen halde getirebilecek zamana, sabra ve bilgiye sahip olmayan herkesin satın alabilmesi için deli gibi reklamı yapılıyor.

Bu tür medikal cihazlar ve ürünler popülerliğini kolayca yitirebilecek kozmetiklerdir ve yatırım yapmadan önce çok iyi düşünmek gerekir.

Bu cihazlardan sonra kullanılması gereken ürünler doğru ve düzenli bir uygulamayla cilde sürüldüğünde cilt zaten süreç içerisinde uyarılacak ve alması gereken vitaminleri doğal bir şekilde hasar görmeden alacaktır.

Cildinizi bu kadar hırpalamayı düşünmek için ne kadar çaresiz olabilirsiniz ki?

Bir düşünün.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın.

You Might Also Like

    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!

    Kaydınız başarıyla alınmıştır.

    Bir sorun oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

    Lrouge kişisel bakım ürünleri ile ilgili anlık indirimlerden haberdar edilebilmeniz için email kaydınız alınacaktır.