Siz Farkına Varmadan Cildinizin Katili Olmanıza Neden Olacak 7 Etkili Yöntem!

Kararlarınız cildiniz için şifa kaynağı da olabilir, onun sonunu da hızlandırabilir. Cilt bakımı deyince aklınıza ilk gelen yüzünüzü sabunla yıkamak ve gül suyu sürüp yatmaksa, siz sona giden süreci hızlandırıyorsunuz demektir.

Eğer durum buysa büyük ihtimalle sivilce, leke, kuruluk, tahriş, egzema, dermatit, akne, siğil, siyah nokta gibi şikayetleriniz de vardır.

Şaşırtıcı ama, dermatolojik sorunların çoğunun temelinde hijyenden önce nemsizlik var.

Çünkü cildin nem dengesini korumak demek doku bütünlüğünün korunmasını desteklemek demektir. Nem cildinize elastikiyet ve dayanıklılık kazandırır. Böylece cildiniz kuruyup çatlayarak, tahriş olarak doku bütünlüğünü bozmaz ve kendini dış etkenlere karşı koruyabilir.

Eğer tembel biriyseniz ve düzenli bakıma ayıracak vakit bulamıyorsanız, cilt sorunlarınızın tekrarlamasına şaşırmamalısınız.

Cildinize de gereken bakımı yapmazsanız onun sizin organlarınızı bir kalkan gibi korumasını engellemiş olursunuz.

Cilt için doğru bakım ürünlerini bulmak mesele biliyorum. Ama asıl mesela sizin düzenli bakım yapmaya hazır olup olmamanız.

Yani dünyanın en doğru, en mükemmel ürününü de satın almış olsanız, siz o ürünü şişesinden çıkarıp yüzünüze her gün sürecek istikrarı sağlayamadığınız sürmediğiniz sürece kendinizde hiçbir değişim beklemeyin.

Cildinizi daha hızlı mahvetmenin diğer yollarını merak ediyorsanız okumaya devam edin.

#1: Temel cilt bakımı yapmamak

Temel cilt bakımı 3 adımdan oluşur: Temizleme, tonikleme ve nemlendirme.

Ne zaman temel cilt bakımından bahsetsem aklınıza bu üç süreç gelsin.

Temel cilt bakımı cildinizin duru ve hijyenik kalmasına yardımcı olur. Zira temiz olmayan nemsiz bir cilt estetik görünümü dışında, kuruyup çatlayarak her türlü bakteri ve enfeksiyona açık hale gelir.

Eğer cildinize sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa temel cilt bakımı uygulamıyorsanız, cildinize iyi bakmadığınızı kabul edebiliriz.

Ve hayır! Makyaj temizleme mendilleri temel cilt bakım ürünü değildir. Sadece cilt bakımı öncesi makyajı cildinizden uzaklaştırmak için kullanılır. Makyajnızı mendille temizledikten sonra cildinizi normal cilt temizleme ürününüz ile temizlemelisiniz.

Ve gül suyunun nemlendirici değil, kurutucu özelliği vardır.  Özellikle kuru ciltlere önerilmez. Yağlı ciltler için antibakterilyel bir yatıştırıcı olarak kullanılabilir. Temizleme özelliği yoktur bu nedenle temel cilt bakım ürünlerinize yardımcı ürün olarak dönemsel kullanım için dilerseniz ekleyebilirsiniz.

Cilt temizliği için sabun kullanımının çok yaygın olduğunu biliyorum. Ancak cildinizi sabunla yıkamak cildinizin yağ ve nem dengesini bozar ve zaman içerisinde cilt tipinizin değişmesine sebep olabilir. Özellikle kuru ve hassas cilde sahipseniz sabun kullanımından uzak durmalısınız.

Aynı şekilde yağlı ve hassas cilde sahip olanlarda, sivilce problemi olanlarda sabun tahriş ve kaşıntıya sebep olabilir.

Aşağıda temel cilt bakım ürünlerini detaylı açıkladım okumaya devam edin.

#2: Haftalık Cilt Bakımı Yapmamak

Haftalık cilt bakımı, temel cilt bakımınıza dahil edeceğiniz peeling ( nazik soyma işlemi) ve maskeden oluşur.

Cildi soyma işlemi granüllü jeller ya da krem formundaki cilt soyucu ürünler aracılığıyla haftalık bakımınıza dahil etmeniz gereken çok önemli bir süreçtir.

Cilt tipinize ve şikayetlerinize göre haftada 1 ya da 2 kez uygulayacağınız bu bakım, temel bakımdaki gibi cilt temizliği ile başlar peeling ile devam eder. Ardından cilt tipinize ve şikayetlerinize yönelik uygulayacağınız bir veya birkaç maske ( sivilceli bölgeye sivilce maskesi, kuru bölgeye nem maskesi gibi ) ile sona yaklaşır, tonikleme ve yoğun nemlendirme ile biter.

Peeling dişlerin tartardan temizlenmesine benzer. Cildin üstünde alttaki yeni cildinizin nefes almasını engelleyen ölü deri tabakasını temizler ve gözeneklerin boşalmasını sağlar. Maske ise temizlenip boşalan bu gözenekleri kullanarak cildinizi besler ve gözenekleri sıkılaştırıp yoluna gider.

Geriye parlak, pürüzsüz sorunlarından arınmış hayranlığınızı kazanacak bir cilt kalır.

Peki haftalık bakımınızı ihmal ederseniz ya da önemsemeyip cilt bakım rutininize hiç dahil etmezseniz ne olur ?

Hiçbir şey!

Evet. Cildinizde hiçbir ilerleme ya da gerileme görmezsiniz.

Evinizi her gün silip süpürdüğünüzü ama aylık ya da mevsim geçişlerindeki derin temizliği yapmadığınızı düşünün. Dışardan kimse bunu fark etmez ama siz bilirsiniz ve asla rahat edemezsiniz. Düzenlenecek dolaplar vardır, silinecek camlar, bütün ayakkabılığın boşaltılıp havalandırılması ve temizlenmesi gerekir ama siz yapmazsanız kimse bu gardrobun hali ne diye sormaz.

Bu nedenle seçim sizin.

Haftalık cilt bakımı kahvaltıda çok sevdiğiniz domates salatalık söğüşünü bitirip, tabakta kalan suyuna ekmek banmak gibidir. Tabak boştur ama sizin için değil! 🙂

#3: Gece kremi kullanmamak

Lrouge Hydra Comfort Gece Kremi

Temel cilt bakımı yapmaya alışık olmayanların meşhur bir savunması vardır : “ ya cildim gece gündüz bakım yapmaktan hırpalanırsa ?”

Midenize her gün hatta her saat başı bazen, yiyecek gönderiyorsunuz hiç bu konuda “ ya midem çok hırpalanırsa?” diye bir endişeniz oldu mu?

Ya da “birkaç hafta dişlerimi fırçalamayıp dinlendirmek istiyorum” dediniz mi?
Tırnaklarınızın uzamasını akışına bıraktığınız ya da spor salonunun hakkını verdikten sonra duş almadığınız oldu mu?

Olmamıştır diye umarak şunu söylemek istiyorum: cilt yaşayan bir organdır ve bir çiçek gibi ilgilenildiğinde güzelliklerini ortaya çıkarmaya ikna olur.

Eğer cildim hırpalanır diye cildinizi sabah akşam temizlemez, gündüz korumaz ve gece onarmazsanız yakın ya da uzak gelecekte ( ama bir gün mutlaka) leke, sivilce, kuruluk, hassasiyet, tahriş, kırışıklık, siyah ya da beyaz nokta gibi sorunlardan şikayet etmeye başlarsınız.

Çok şanslıyız ki, bütün vücudumuz bu şekilde bir gece gündüz bakımı gerektirmiyor çünkü onları kıyafetlerimizle dış etkenlere karşı koruyabiliyoruz. ( tabi bir de kusurlarını kıyafetlerimizin altına saklayabiliyoruz) ama yüzümüz boynumuz ve ellerimiz, güneşe, soğuğa, rüzgara bakteri ve mikroplara o kadar açık ve onlara o kadar yoğun maruz kalıyor ki önlenemez bir şekilde hızla yıpranıyor.

Gündüz güneş korumalı bir nemlendiriciyle koruduğunuz cildiniz yine de hasar görmeye devam eder.
Nemlendirici kullanmadığınız zamanki kadar değil tabi ki ama hatırı sayılır oranda. Çünkü cildiniz sadece dış etkenlerden zarar görmez. Bir de serbest radikaller dediğimiz stresle doğrudan alakalı elemanlar gece gündüz cildinizi içten yıpratmaya devam eder.

Gece kremleri bu serbest radikallerle savaşarak gece boyunca cildinizi onlardan korurken, bir yandan da cildinizi nemlendirerek yeniler, içeriğindeki faydalı vitaminlerle cildinizde oluşmuş hasarları uykunun da yardımıyla hızlıca onarır.

Gece kremi temel cilt bakımının olmazsa olmaz nöbetçi askeridir, doktorudur.

İçerik yönünden zengin yaşınıza ve cilt tipinize uygun iyi bir gece kreminiz olsun, bu dünyada gıdınız yere gelmez alimallah.

#4: Dermatolojik sorunları kozmetik ürünler ile saklamak

Tansiyonunuz düşüp bayılırsanız ya da sık sık kusmaya başlarsanız bir doktora görünürsünüz değil mi?
Ya da hamile olduğunuzdan şüphelenir bir hamilelik testi yaparsınız 😀

Şaka bir yana vücudunuzda olağandışı bir durum gözlemlediğinizde ve bunun bir süre devam ettiğini gördüğünüzde doktora giderek çözüm bulmaya çalışırsınız.

Ancak cilt sorunları çok hafife alınan ve sıklıkla ertelenenler kategorisine girer. Soruna çözüm bulmayı ertelerken de şikayetlerimize konu olan sivilce, leke gibi cilt problemlerimizi kapatıcılarla gizleriz.
Ama siz de biliyorsunuz ki böyle bir çözümle çok uzağa gidemezsiniz.

Cildinize sorunlarınızı gizlemek için sürdüğünüz her fondöten, kapatıcı, makyaj bazı, allık dermatolojik problemlerinizi daha kötüye götürür. Size daha sonra uğraşmanız için yeni sorunlar çıkarırlar. Geniş gözenekler, kuruluk, sivilce, siyah nokta ve hatta cilt enfeksiyonları bunlardan birkaçı.

Eğer temel cilt bakımınıza önem vermezseniz, kullandığınız en iyi makyaj ürünleri bile daha iyi görünmenizi sağlayamaz.

Kendinizi daha fazla bu şekilde kandırmak yerine, en kısa zamanda bir cilt bakım rutini oluşturun.
Günlük ve haftalık cilt bakımınıza özen gösterin. Zamanla cildinizin de size istediğiniz şekilde cevap verdiğini göreceksiniz, çevrenize de gururla göstereceksiniz.

İnanın bana bakımla ışıldayan cildinizde makyaj çok çok daha iyi duracak.

#5: Çok sıcak su kullanmak

Şimdi cildinizi bir çamaşır sepeti gibi düşünüp, kirliler iyice biriksin topluca yıkamaya girişirim diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama siz cildinizi ihmal etmeyi ne kadar uzatırsanız uğraşmak zorunda kalacağınız cilt problemleri o kadar artar.

Tamam sıcak su cildin yumuşayıp ölü derinin daha kolay atılmasını sağlar.
Ama bu sıcak su, o sıcak su değil.
Kemikleriniz ısınsın, kas ağrılarınız geçsin diye dakikalarca çok sıcak suya maruz bıraktığınız vücudunuz buna tepkisini kızarıp kaşınarak, sonra da kuruyup çatlayarak gösterir.

Sıcak su bu cilt problemlerini tetikleyen en önemli etkendir.

Neden ?

Suyun sıcaklığı tek sorumlu değil aslında. Suyun içeriğindeki kimysallar ve kireç de cildinize zarar veren faktörler arasında.
Sudaki kirecin ve zararlı kimyasalların cildinize zarar vermesi yetip de artmıyormuş gibi bir de çok sıcak su kullanarak cilt ve vücut temizliği yapmanız cildinizin doğal pH’ını ( nem dengesini) bozar.

Sıcak suyla cildinizi kurutup bir de üzerine nemlendirmezseniz cildiniz kurumaya, tahriş olmaya ve pütürlenip pul pul dökülmeye başlar. Bununla beraber oluşan mikro çatlaklarla da cildinizin doku bütünlüğü bozulmuş olur.

Kapınızı kilitlemeden uzun bir tatile çıkmışsınız gibi düşünün. Sıcak su kilitli olmayan kapıyı kolayca açabilecek bir hırsız gibidir. İlk fırsatta cildinizin nemini çalmak için bekleyen becerikli bir hırsız.

#6: Yanlış ürün kullanımı

Yanlış ürün kullandığınızı en iyi şu şekilde anlarsınız: cildiniz bozulmaya başlar. 🙂

Eğer cildiniz siz cilt bakımınızı düzenli bir şekilde yaptığınız halde duru, küçük gözenekli, lekesiz, sivilce ve siyah noktasız değilse yanlış ürün kullanıyor olabilirsiniz.

Yanlış ürün kullanımının başında cilt tipini tanımamak yatıyor.
Sırf arkadaşınıza çok iyi geldiği için cilt tipinize uygun olmayan bir ürünü alıp kullanırsanız yukarda saydığım cilt sorunlarının yanı sıra, cildinizde aşırı yağlanma, aşırı kuruluk, tahriş ve hatta egzema sorunları görülebilir.

Doğru ürünleri bulabilmek için ilk önce şuandaki ( çünkü cilt tipiniz ergenlik, doğum, menepoz gibi nedenlerle her 10 yılda bir değişebilir) cilt tipinizi öğrenmelisiniz.

Cilt tipinizi anlamak için şunlara dikkat edin :

– Eğer yanaklarınız kuru, alın,çene ve burun çevreniz ( buraya T bölgesi denir) yağlıysa cildiniz karmadır.

-Eğer yanaklarınız yağlı, alın, çene ve burun bölgeniz kuruysa cildiniz yine karma bir cilt tipidir.
– Cildinizde kuruluk, tahriş, pullanma ve kaşıntı varsa cildiniz kuru ve hassas bir cilt tipidir.
– Cildiniz kuru, mat ve ne yapsanız nemlenmiyorsa cildiniz sadece kuru bir cilttir.
– Cildinizde yağlanma, siyah nokta, sivilce, geniş gözenekler, kızarıklık, tahriş ve kaşıntı varsa cildiniz yağlı ve hassas cilttir.
– Cildinizde yağlanma siyah nokta, sivilce, geniş gözenekler varsa cildiniz sadece yağlı bir cilttir.

Bunları göz önünde bulundurarak aşağıdakilere dikkat etmeli ve cilt bakım ürünlerinizi buna göre seçmelisiniz.

1. Kuru ve hassas ciltlere peeling önerilmez.
2. Kuru ciltlere granülsüz krem formundaki peelingler önerilir. Haftada 1 den fazla uygulanmamalıdır.
3. Cilt yağlı ancak tahriş, kızarıklık ve hassasiyet varsa bunlar geçene kadar suyla değil temizleme sütü ile temizlenmelidir. Alkolsüz bir tonik kullanılmalıdır.
4. Yağlı ciltler su bazlı, kuru ciltler yağ bazlı nemlendiriciler kullanmalıdırlar.
5. Yağlı ve karma ciltler hassasiyet ve tahriş yoksa yıkama jeli ya da köpük kullanabilirler ancak hassasiyet ve tahriş varsa temizleme sütü kullanmalıdırlar.
6. Karma ve sorunsuz ciltler haftalık bakımlarına farklı maskeler eklemeliler. Yağlı bölgeye farklı, kuru bölgeye farklı maske kullanmalılar.
7. Normal ve sorunsuz cilt hiç görmedim, görürseniz bana bi fotosunu gönderin lütfen 🙂

Cilt tipinizi belirledikten sonra yukarıda belirttiklerime dikkat ederek alacağınız cilt bakım setinize sadık kalın, her ne kadar kışkırtıcı olsa da sık ürün değiştirmekten vazgeçin ve en iyi sonucu alabilmek için ürünlerinizi düzenli kullanmaya özen gösterin.

#7: Doğru ürünlerin yanlış kullanımı

Doğru ürünleri bulduğunuzda, doğru bir şekilde uygulamazsanız yine de faydasını göremezsiniz.

Cilt bakımının temel kuralı doğru ürünleri düzenli kullanmaktır.

Aslında bu kurala doğru ürünleri doğru uygulamak da eklenmeli.

Zira piyasada o kadar çeşitli ürün var ki, serumundan, eliksirine, bakım yağından, maskesine derken hangisini hangisinden önce, hangisini haftada bir kullanacağız şaşırıp kalıyoruz.

Diyelim ki, cilt tipinize ve şikayetlerinize göre temiz içerikli ürünlerden oluşan bir set aldınız. Aslında alırken mağazadaki arkadaş ürünlerin kullanımını anlatmıştı ancak eve gelince hiçbiri aklınızda kalmadı. Serumunuzu bakım yağınızdan önce mi sonra mı sürecektiniz ? Göz çevresi kremini nemlendiriciden önce mi sonra mı uygulayacaktınız hatırlamıyorsunuz.

Şunu netleştirelim:

Cilt tarafından hızla emilen hafif kıvamlı ürünlerinizi ilk önce kullanmalısınız. Yoğun kıvamlı ürünlerse bunlardan sonra uygulanmalı.

bir örnek yapalım;

Cilt bakım setiniz göz çevresi bakım kremi, serum, gece nemlendiricisi ve cilt bakım yağından oluşuyor olsun. Herşeyden önce cildinizi tamamen temizlediğinizden emin olun. Sonra ilk olarakgöz çevrenizin bakımını tamamlayın. Bundan sonra cildinize serumu uygularsınız çünkü yapısı incedir ve cilt tarafından saniyeler içinde absorbe olması için tasarlanmıştır. Serumdan birkaç saniye sonra da ilk önce gece nemlendiricinizi kullanın. Son olarak nemlendiriciniz cilt tarafından emildikten sonra cilt bakım yağınızı uygulayıp bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

a.  Temel cilt bakımında ürünlerin doğru kullanımı ve sıralaması da aşağıdaki gibi olmalıdır :

1. Temizleme ( tüm yüz ve boyun)
2. Tonikleme ( göz çevresi ve dudaklar hariç tüm yüz ve boyun)
3. Göz çevresi bakım kremi
4. Serum ( göz çevresi ve dudaklar hariç)
5. Serum kullanmıyorsanız güneş koruma faktörlü gündüz nemlendiricisi  ya da gece ise gece nemlendiricisi ( göz çevresi ve dudaklar hariç)

b. Haftalık cilt bakımında ürünlerin doğru kullanımı ve sıralaması aşağıdaki gibi olmalıdır :

1. Temizleme ( tüm yüz ve boyun)
2. Peeling ( temiz cildinize bir fındık büyüklüğünde alıp göz çevresi ve dudak çevreniz hariç yüzünüz ve boynunuzu nazikçe birkaç dakika boyunca ovun, sonra ılık suyla yıkayın)
3. Maske ( ılık suyla yıkadığınız cildinizin nemini havluyla alıp, 1 fındık büyüklüğündeki maske kreminizi cildinize uygulayın. en az 10 en fazla 15 dakika bekletip ılık suyla yıkayın)
4. Tonik ( göz çevresi ve dudaklar hariç tüm yüz ve boyun)
5. Göz çevresi sıkılaştırıcı bakım kremi ( 30 yaşından itibaren uygulanmalı)
6. Serum ( göz çevresi ve dudaklar hariç)

7. Serum kullanmıyorsanız gece nemlendiricisi ( göz çevresi ve dudaklar hariç)

8. Eğer gündüzse mutlaka güneş koruma faktörlü bir nemlendirici tercih edin.

Gerçek şu ki; siyah nokta, yağ ve kirden arınmış cilt özgüveni artırır.

Son olarak…

Şimdi doğru ürünleri bulup, doğru sıralamayla doğru bir şekilde uygulamayı biliyorsunuz.

Bundan sonrası sizin bunları istikrarlı bir şekilde devam ettirmenize bir yaşam tarzı haline getirmenize kalıyor.

Sabah kalktığınızda nasıl saate bakmadan güne başlayamıyorsanız, ya da bir fincan çay ya da kahve içmeden uyanamıyorsanız, cilt bakımı da bu olmazsa olmazlarınız arasına girmeli.

Bu istikrarınızın karşılığı çevrenizdekilerin size hayran bakışları, cildiniz için ne kullandığınızı merak etmeleri ve sizin içinizdeki enerji ve özgüven olacak. Artık makyaj yapsanız bile bu herhangi bir kusurunuzu gizlemek için değil, güzelliğinizi vurgulamak için olacak.

Hemen başlayın!

Ve hatta cildinizdeki değişimi benimle de paylaşın, ben de instagramda bu değişime inanmakta zorlananlarla paylaşayım. 🙂

Bugünden itibaren başlatacağınız cilt bakım rutininiz 28. Günün sonunda artık vazgeçemeyeceğiniz bir alışkanlığınız olacak. Daha sonra bıraksanız bile birkaç gün sonra cildinizin pürüzsüz ve canlı halini özlediğiniz için bakım rutininize geri dönmek isteyeceksiniz.

You Might Also Like

    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!

    Kaydınız başarıyla alınmıştır.

    Bir sorun oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

    Lrouge kişisel bakım ürünleri ile ilgili anlık indirimlerden haberdar edilebilmeniz için email kaydınız alınacaktır.