Bebeklerde Uyku Düzeni- Bebeklerde Gece Uykusu Uyku Eğitimi Vermeden Nasıl Düzene Girer?

bebeklerde uyku düzeni

Durun tahmin edeyim! Şuan burada olduğunuza göre birden bire geceleri sık sık uyanmaya başladı. O halde doğru yerdesiniz. Bebeklerde uyku problemi ortaya çıkaran çeşitli sebepler vardır ama endişelenmeyin. Hepsinin çözümü var! Bunun için bebeklerde uyku düzeni ve bebeklerde gece uykusu nasıl düzene girer sorularına birlikte göz atalım.

Benim oğlum ilk 4 ay gece uykusu kesintisiz uyuyordu. Tabi altını değiştirmek ve emzirmek için benim uykusunu bölmem dışında. Sonra 4. Ayını tamamladığı gün bir şeyler oldu ve geceleri ağlayarak uyanmaya başladı. 15 dakikada bir uyandığı geceler o kadar uzun sürmüştü ki endişemiz yüzünden biz de uyuyamaz olmuştuk. O gün bugündür ( şuanda 18 aylık ) bazı geceler kesintisiz uyuyorsa da hastalık, bebeklerde diş çıkarma gibi sebeplerle gecede 1 ya da 2 kez uyanabiliyor.

Yabancı kaynaklardan yaptığım araştırmalar sonucunda Poyraz’ın sık uyanmasının nedeninin 4. Ay uyku gerilemesi dedikleri durumdan kaynaklandığını öğrendim.

4 aylık bebeklerde uyku düzeni birden bire gece sık sık uyanmalarla, gündüz uykularını reddetmelerle başlayarak bozulur.  Çünkü büyüdükçe uyku döngüleri değişir ve bebeğinizin uyku alışkanlıklarının değişmesine sebep olur. 4 ayda yaşanan uyku gerilemesinin getirdiği uyku değişiklikleri kalıcıdır. Bu bebeğiniz sonsuza kadar geceleri saat başı uyanacak demek değil tabi ki. Sadece uyku döngülerinin süresi artıyor.

Bebeğinizin uyku yapısındaki değişikliklerle ilgili daha detaylı bilgi için  uyku eğitimi vermeden bebeğinizi uyutun yazımı okuyabilirsiniz. Bu dönemde bebeğinize daha önceden kurmuş olduğunuz bir uyku rutini uyguluyorsanız aynen devam etmelisiniz. Bebeğinizin takip edebileceği bir uyku rutini olması, bu değişim sürecinde doğru uyku alışkanlıkları edinmesine yardımcı olacaktır.

Peki siz bebeğinizin uyku sorununu nasıl bulabilir ve çözüm getirebilirsiniz? işte bebeklerde uyku problemi yaratan sebepler:

 

#1-  Gece Gündüz Ayrımı

Bioritmi düzene sokma konusu anneler tarafından atlanan, bazen de çok iyi anlaşılmadığı için önemsenmeyen bir konu. Bebeğiniz doğdu, hastaneden mutlu mesut çıktınız güvenli sıcak yuvanıza kavuştunuz. Rahat bir nefes alabilirsiniz. Ama o da ne, hastane odasındaki yatağında 2 gündür  mışıl mışıl uyuyan bebeğiniz, kendi yatağına yatmayı reddediyor, siz yatırdığınız gibi çılgınca ağlamaya mı başlıyor ?

Evet bunu biz de yaşadık. Bunun sebebi basitçe açıklamak gerekirse, bebeğinizin gece gündüz kavramının henüz oturmamış olması.

Gece gündüz kavramını bebeğinize nasıl öğretebilirsiniz ?

Bebekler doğumdan önce, anne hareket halinde olduğu için uykuları geldiğinde rahatlıkla uykuya dalarlar. Bioritmleri doğumla birlikte doğal olarak bozulacaktır. Onlara, bioritmlerini yakalamaları konusunda yardımcı olmak için ilk olarak ona gece gündüz kavramını, uygulayacağınız bazı ritüellerle uyku rutini uygulayarak öğretmeniz gerekir.

Bebeklerde uyku düzeni sağlamaya yardımcı olan banyo, bebeğe geldiği yeri hatırlatıp huzur verdiği ve sakinleştirdiği için en idealidir. Sırasıyla, banyo sonrası masaj, beslenme ve ninni ya da masal okuma sonrası bebeğinizi yatağına bırakabilirsiniz. Her gün aynı sırayla uyguladığınız bu uyku rutini sonrası bebeğiniz gece gündüz kavramını öğrenmiş olacaktır.

 

#2-   Ortam Değişikliği

Bebekler doğduklarında çok iyi göremezler, kulakları da amniyotik sıvı ile dolu olduğu için birkaç hafta boyunca iyi duyamazlar. İlk haftalardaki en gelişmiş olan duyuları koku alma ve dokunma duyularıdır.

Siz evinizin kokusuna aşina olabilirsiniz ancak bebeğiniz bu ortama ilk kez giriyor ve siz onu güvenli sıcak kollarınızdan uzağa, soğuk, geniş ve onun gözünde güvensiz bir  yere, onun için özenle seçip süslediğiniz yatağına bırakıyorsunuz. Bu bebeğiniz için kabul edilemez bir durum!

İnsan bebekleri  doğumun mümkün olabilmesi için zamanından 3 ay kadar erken doğarlar. Bu durumda bebeğinizin hem fiziksel, hem ruhsal hem de beyinsel gelişimi anne karnındaki gibi devam etmektedir. Onu kollarınızın, göğsünüzün sıcaklığında avutmalısınız, ancak orada sakinleşecek ve uykuya dalacaktır.

Bebeğiniz doğduğu ilk andan itibaren sizin kokunuzun müptelası olur ve o kokudan uzun süre ayrı kaldığı her saniye kendini güvensiz hissedebilir.  Eğer geceleri ayrı yerlerde uyuyorsanız ya da arkadaş/akraba ziyaretine gittiğinizde, bebeğinizin uyurken siz yanındaymışsınız gibi hissetmesi için sutyeninizi yatağının kenarına bırakın. Bu ona güvende hissettirecek ve daha rahat uyumasına yardımcı olacaktır.

#3-  Uyku için Uygun Ortam

Annelerin en büyük yanlışlarından biri de bebeği aşırı sıcak ortamda uyutmaya çalışmak. Gerekçelerini de bebeğin anne karnında sıcak bir ortamda uyuduğu ve ev ortamında üşüyeceği endişesidir. Bebeğiniz tüm gün ya sizin kollarınızda ya da diğer aile bireylerinin sıcak kucağında ısınıyor. Siz bir de üzerine battaniyeler örtüp, kalorifer ısısını yükseltirseniz, nefes almakta güçlük çekerek uykuya dalamaz.

Bebeklerin rahat uyuması için ideal oda sıcaklığı yaz ve kış durumuna göre 18 ile 24 derece arasında olmalıdır. Eğer kış aylarında eviniz çok soğuk oluyorsa ona HALO Uyku tulumlarından giydirebilirsiniz. Ben geç keşfettim ama çok memnun kaldım. Battaniye kullanmak hem riskli ( bebeğinizin yüzünü kapatarak nefes almasını engelleyebilir) hem de bebeğiniz yatakta dönmeye başladıysa üstünü açacaktır.

Hem gündüz uykularında hem de gece uykularında bebeğinizin uyuduğu odanın hareketten, ses ve ışıktan uzak olması gerekmektedir. Bebeğinizi uyuturken, odasını mümkün olduğunca karartmalısınız, bebeklerde büyüme hormonu karanlıkta salgılanır. Diğer odalarda yaşam gündelik akışında devam edebilir ancak bebeğinizin  en iyi şekilde dinlenebilmesini sağlamak için gerekli ortamı yarattığınız ayrı bir odada uyumalı. Televizyon açıkken ya da evde misafir varken normal bir sohbet ortamında büyüklerimizin “gürültüde uyumaya alışsın” mantığıyla onu koltuk köşelerinde ya da park yataklarda ortalık yerde uyutmayın. Bebeğinizin uykusuna saygı duymayı öğrenin.

Müzik bebeğinizin beyin gelişimi için çok önemli. Aynı zamanda onu sakinleştireceği için iyi uyumasına da yardımcı olacaktır. Sadece müziği dinleyip iyice sakinleştikten sonra kapatın ki, bu sefer tekrar başlayan müzik yüzünden dikkati dağılıp uykusu kaçmasın.

Bebeğinize uyku öncesinde masaj yapmak ya da bebek egzersizleri yaptırmak rahat uyumasına yardımcı olur. Bütün gün yan gelip yatan ya da kucaklarda gezdirilen bebekler enerjilerini atamadıkları için uykuya rahat geçemezler. Biliyor musunuz ağlamak bile onların enerjilerini atma yöntemlerinden biridir.

#4-    Bebeklerde Uyku Düzeni Sağlamak için Uyku Eğitimi

Ferber ve Tracy Hogg uyku eğitimi sistemlerini duymuş olmalısınız. Ferber bebeği kontrollü bir şekilde ağlatarak kendi başına uykuya dalmayı öğretmeyi amaçlarken, Tracy Hogg’un yöntemi  biraz daha vicdanlı yaklaşarak bebek her ağladığında ona dokunmanızı kucağınıza alıp sakinleştirmenizi ve sallamadan odada gezinmeden sakinleşir sakinleşmez hemen yatağına bırakmanızı tavsiye eder.

Doğrusunu isterseniz iki yöntem de duruma ebeveyn açısından yaklaşıyor. Bebeğin ihtiyaçları ve beklentilerine yönelik en ufak bir empatik yaklaşım sergilemeyen yöntemler. Biz de çok uykusuz kaldık, her ağladığında odasına koşup onu kucakladık sakinleştirdik. Yeri geldi yanımıza aldık, yeri geldi 15 dakika da bir uyandığı için uyumaktan vazgeçip nöbetleşe yanında olduk.  Sonunda ne oldu biliyor musunuz? Oğlumuz sevgi ve sabrın sonucu olarak 10 aylıkken kendi yatağında kendi kendine uyumaya başladı.

Uyku eğitimi, somut sorunu bugün çözebilir, ama bebeğinizin gözle görülemeyen ölçülemeyen bazı psikolojik gelişim süreçlerini ciddi anlamda kötü etkileyebilir. Her zaman şunu düşünün; her hızlı kazancın bir bedeli olacaktır. Bebeğinizin mutlu bir şekilde huzurla büyümesi sizin bugün aldığınız kararlara bağlı. Sizin ve onun için gerçekten neyin önemli olduğunu çok iyi düşünün ve öyle karar verin.

Sorunu  kalıcı olarak ve bebeğinizde hasar bırakmadan çözmek için sadece şefkatle ve sabırla yaklaşmalısınız. Aksi halde ona yanlış mesajlar vererek, onu terk ettiğinizi düşünmesine ve size olan güvenini kaybetmesine sebep olabilirsiniz.

Eğer uyku eğitimi verdiyseniz ve bundan pişmansanız hala geç değil, bunu sabır, sevgi ve şefkatle düzeltebilirsiniz.

#5-   Bebeklerde Uyku Düzeni için Uyku İp Uçları

Bebeğinizin rahat ve deliksiz uyumasına yardımcı olmak için onu zamanında uykuya hazırlamalısınız. Bebeğiniz uykusu geldiğinde bazı mesajlar verir. Bunlar, bebek çok yorulmadan gözlerini kaşıyıp esnemeye başlamadan verdiği küçük mesajlardır bu nedenle kolaylıkla gözden kaçabilirler.

Bebeğinizin uyku sinyallerini nasıl anlarsınız ?

Bebeğinizi tahmini uyku saatine yaklaşırken daha iyi gözlemleyin. Uykusu geldiğinde gözleri dalıp gidiyor mu ? Karakterine göre sakinleşip durgunlaşabilir de, mızmızlanıp huysuzlaşabilir de.

Eğer bebeğiniz gözleri bir noktaya sabitleniyor, konuşmalarınıza veya ortamdaki diğer uyaranlara belirgin şekilde tepkisiz kalıyorsa, fiziksel dengesinde çok hafif bozulmalar varsa uykusu gelmiş olabilir. Bunun bir sonraki aşaması esneme ve gözlerini ovuşturmadır. Ancak siz bu noktaya gelmeden onu sakin, sessiz loş odasına götürüp uyku ritüeline başlarsanız aşırı yorgunluk belirtileri görülmeden yatağına yatırmış olursunuz.

 

#6-    Bebeklerde Uyku Destekçileri

Bebeklerde uyku döngüleri 45 ile 50 dakika arasındadır. Yani bu süre içinde uyanırlar. Ancak uykularına devam edememelerinin sebeplerinden biri de uyandığında kendini uyuduğu şekilde bulamaması olabilir. Yani eğer bebeğinizi uyutmak için uyku destekçileri kullanıyorsanız ( yani emzik vererek, sallayarak ya da emzirerek uyutuyorsanız ) uyandığında yine aynı şekilde uykuya dalmayı bekleyecektir.  Bebeklerde uyku düzeni sağlamak için bebeğe yavaş yavaş, zorlamadan kendi kendine uyumayı öğretmelisiniz.  Bebeğime kendi kendine uyumayı öğretme yöntemimi buradan öğrenebilirsiniz.

#7-   Stres

Gün içerisinde evde yaşanan tartışmalar, stresli ortam bebeği de gereceği için bu durum sürekli olursa bebeğinizde uyku problemlerine yol açabilir. Annenin sakin ve huzurlu olması bebeğe yansıdığı gibi stresi de onu doğrudan etkiler.

Peki bebeklerde gece uykusu ne zaman düzene girer ?

Bebekler büyüdükçe uyku döngüleri uzar ve uyku yapıları değişir. Ancak bebeklerde uyku düzeni bozulduğunda sorumlusu sadece uyku döngüleri değildir. Yukarıda saydığım sebepler bebeğinizin uykusunu belli bir dönem boyunca bozabilecek faktörlerdir.

Eğer bebeğinizin herhangi bir sağlık sorunu yoksa bebek büyüdükçe herhangi bir müdahale gerektirmeden uykusu düzene girecektir. Sizin yapmanız gereken tek şey ona sevginizi ve şefkatinizi göstererek her koşulda yanında olduğunuzu hissettirmeniz.

Bebeğinizin geceleri sık uyanmasının bazı nedenlerini sıraladım, ancak unutmayın ki eğer bebeğinizin sağlığı ile ilgili bir sorunu varsa bebeklerde uyku düzeni uzun süreli olarak bozulabilir. Bu nedenle öncelikle doktorunuzla görüşüp endişelerinizden ve sorunlarınızdan bahsedip bebeğinizi gerekli kontrollerden geçirtin.

Çünkü bazen, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, idrar yolu enfeksiyonu, pişik gibi rahatsızlıklar bebeklerde uyku problemlerindeki en büyük etken oluyor. Bebeğinizin böyle bir sağlık problemi olmadığından emin olduktan sonra bu önerilerimi uygulayabilirsiniz.

signature

You Might Also Like

  • Bebek Çocuk Gelişimi, Kadın ve Aile Sagligi
    Mayıs 17, 2018 at 10:12 pm

    […] konuda daha detaylı bilgi için Bebeklerde Gece Uykusu Nasıl Düzene Girer?  isimli yazımı okuyabilirsiniz. Ama önce, tüm bildiklerinizi unutun. Bebeğinizin ağlaması […]

  • Bebek Çocuk Gelişimi, Kadın ve Aile Sagligi
    Şubat 1, 2019 at 3:21 pm

    […] Evde 2 yaşından küçük çocuk varsa ve uyumuyorsa önce bu sorunu çözmelisiniz. Bunun için Bebeklerde Uyku Düzeni Sağlama isimli yazımı okuyun.      1. İki eliniz kanda olsa da plana sadık kalın.     Günü […]

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!

Kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir sorun oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

Lrouge kişisel bakım ürünleri ile ilgili anlık indirimlerden haberdar edilebilmeniz için email kaydınız alınacaktır.