Anne Sütü Nasıl Artar ? İşte Anne Sütü Artıran Besinler!

Anne Sütü Nasıl Artar

Acaba sütüm bebeğime yetiyor mu, anne sütü nasıl artar , bebeğimi besleyemiyor muyum diye kendinizi yiyip bitiyorsunuz, değil mi ?

Oysaki hamileyken, rüyalarınızda bebeğinizi kollarınızın arasına alıp onu emzirirken dünyanın en huzurlu anlarına şahitlik edeceğinizi görüyordunuz. Ama şimdi anne sütünüzün ona yetip yetmediği ile ilgili endişeleriniz, tüm ilginizi ve sevginizi bebeğinize vermenizi engelliyor.

Eğer çevrenizde bu endişelerinizi körükleyecek aile büyükleri de varsa, kendinizi yetersiz bir anne olarak görmeye başlıyorsunuz. Hatta belki, başkalarının baskısı ya da doktorunuzun tavsiyesiyle bebeğinize formül mama takviyesi yapmaya başladınız ve için için buna üzülüp, ağlıyorsunuz bile.

Sonra başlıyor araştırmalar; anne sütü nasıl artar, doğru bebek emzirme teknikleri, anne sütü artıran yiyecekler, ne yesem sütüm artar…  Bu liste uzayıp giderken, bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor ve siz o çok değerli anları kaçırıyorsunuz.

Şimdi sizden bir ricam var, emziren anneler .

Sadece on saniyeliğine gözlerinizi kapatın. Bebeğiniz kucağınızda, sessiz aydınlık bir odada onunla baş başasınız ve onu emziriyorsunuz. Kocaman boncuk gözleriyle size gülümsüyor. Ve siz sütünüzle bebeğinizi tüm hücrelerine kadar besliyor, tüm sevginizi ve şefkatinizi ona sütünüz aracılığıyla aktarıyorsunuz. Kalbiniz mutluluktan patlayacak gibi oluyor.

Eğer bunu şuanda gözlerinizin önüne getirebiliyorsanız, güvenin bana, sütünüzü artırabilirsiniz!

Birincisi; anne sütünü artırmak bebeğinizin yaşı kaç olursa olsun mümkün.

İkincisi; bebeğinize mama veriyor olmanız her şeyi bilenlerin(!) söylediğinin aksine, dünyanın sonu değil!

Öncelikle, anne sütü artırma yöntemleri doğru uygulandığında anne sütünüzün ne kadar hızlı arttığına inanamayacaksınız. O yüzden bunun için üzülmeyi bırakın artık.

Diyelimki, bebeğinize mama vermek zorunda kaldınız. Sizin ya da bebeğinizin sağlık problemleriniz sebebiyle olabilir, bebeğiniz emmeyi reddetmiş olabilir, siz meme ucu yarası sebebiyle ya da tamamen kendi tercihinizle emzirmek istemediğiniz için bebeğinizi emziremiyor ya da emzirmiyor olabilirsiniz. Bebeğinizi formül mamayla beslemek zorunda kalırsanız lütfen bunu büyütmeyin.

 

Bebeğe mama takviyesi vermek neden bu kadar büyütülüyor ?

Evet, bebek emzirmek çok önemli, anne sütü alımı bebeklerin gelişimi için çok yararlı ve evet anne sütü varsa bebeğe mama verilmez.

Hayır, bebeğe mama vermek konusunda kendimle çelişmiyorum.

Çünkü, dünyanın her yerinde bangır bangır anne sütü önemli, bebeğinize ilk altı ay sadece anne sütü verin, mama vermeyin diye bağıran örgütler, bireyler “mama” derken formül mamadan bahsetmiyorlar.

Dünyanın her yerinde farklı kültürler, insan toplulukları yaşıyor. Bazen sadece kültürel olarak bazen de sadece formül mamaya ulaşma şansları olmadığı için, insanlar bebeklerini katı gıda ile besleyebiliyorlar.

Ancak bebeklerin sindirim sistemi ilk aylarda gelişmediği için ve bu tür bir beslenme şekli bebek için uygun olmadığından dolayı, çeşitli yayınlar ve Dünya Sağlık Örgütü gibi kuruluşlar ilk altı ay anne sütü alımını yaygınlaştırmaya çalışıyorlar.

Bu yüzden, formül mama ile bebeğe verilmesi uygun olmayan mama ayrımını yapmak çok önemli. Şimdi birazcık da olsa rahatladıysanız, konumuza dönelim ve anne sütü nasıl artar inceleyelim.

 

#1- Süt Artıran Mucizevi Kara Tohumlar- Çörek Otu

Çörek otunun anne sütünü artırması çok bilinmiyor olabilir ancak çörek otu anne sütünü çoğaltmakla kalmıyor sütün kalitesini de artırıyor.

İçinde bağışıklık sistemini güçlendiren omega yağ asitleri ve selenyum, çinko, demir, kalsiyum gibi emzirme döneminde anne adayının ekstra olarak ihtiyaç duyduğu vitaminler buluyor.

Tabi ki çörek otunu poğaçaların, böreklerin üzerine serpip tüketmeyeceksiniz. Çörek otu hem tohum olarak hem de yağ formundaki hali tüketilebilir. Ancak size tavsiyem piyasadaki yağların ne kadar güvenilir olduğu tartışılır bu riski alacağınıza benim kişisel yöntemimi denemenizi tavsiye ederim.

Çörek otu ile keten tohumunu (keten tohumu da omega yağ asitlerinden zengindir ve etkiyi katlamak için onu da ekleyin) karıştırarak bir baharat öğütücünün içine koyun ve yemeklerinize, yoğurdunuza hatta omletinize bile tuz ekler gibi öğütüp ekleyerek tüketin.  Çörek otu sadece anne sütü artıran bir besin değildir, aynı zamanda genel sağlığınızın iyileşmesine de çok faydası olacaktır.

 

#2- Anne Sütü Artıran Hurma

Hem tazesi hem kurutulmuşu gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Hurmayı sabahları aç karına ya da gece emzirmeye kalktığınızda emzirmeden önce yiyin, hem bolca su içiriyor, hem de tok tutuyor.

Fosfor, demir, protein ve kalsiyum bakımından zengindir. Bebeğiniz katı gıda ile beslenmeye başladığında kabuğunu soyup, meyvesini püre haline getirdikten sonra yedirebilirsiniz. Bebekler ilk aylarda Demir vitaminini anne sütünden alırlar. Demir eksikliği bebeklerde çok sık karşılaşılan bir durum olduğu için mutlaka tüketmeye özen gösterin.

 

#3- Anne Sütü Artıran İksir Gibi – Malt içeceği

Bol sıvı tüketimi emzirme döneminde çok çok önemli. Ve malt içeceği gerçekten anne sütünü gözle görülür biçimde artıran harika bir içecek. İçerdiği vitamin değerleriyle aynı zamanda sütünüzün kalitesinin de artmasına yardımcı oluyor. Benim kişisel tercihim hep Vita Malt cam şişe malt içeceği olmuştu. Anne sütü nasıl artar konusunu araştırırken tavsiye edenleri dinlemiştim ve çok memnun kaldım. Biraz kalorili olduğu için kilosu için endişelenenler aç karına tüketebilirsiniz.

 

 

#4- Anne Sütü Nasıl Artar Sorusuna Net Cevap:  Bebek emzirmek

Hastaneden çıkarken hemşireler size ilk haftalar bebeğiniz her ağladığında emzirmenizi salık verecek. Rahat bir emzirme yastığı alın ve o ilk haftaları mümkün olduğunca uzatın.

Yukarıda saydıklarımın hepsini yapsanız da eğer bebeğinizi sık sık emziremiyorsanız sütünüzü artıramazsınız.

Ve hayır, süt sağım makinaları ile sağım yapmak bebeğinizin emmesinin yerine geçemez.

Kısaca şöyle anlatayım; memenizin areola denen kahverengi kısmını bebeğiniz ağzına alıp emmeye başladığında meme ucunuzda bulunan reseptörler daha çok süt üretimi için beyne mesaj gönderecek böylece süt bezleri hızla daha çok süt üretimine başlayacaktır.

Bebeğinizi emzirmek yerine sürekli sağım yapmayı tercih ederseniz sütünüzün yağ miktarı ve kalitesi de değişecektir. Bunu test edip kendiniz de görebilirsiniz. Bebeğinizi emzirmeyip sadece sağım yaparsanız sütünüz daha sulu ve beyaz olmaya başlayacaktır. (geleneksel görüşe göre makbul olan yoğum kıvamlı ve yağlı süttür ama bence her anne bebeğinin ihtiyacı doğrultusunda kaliteli süt üretir.)

Eğer bebeğinizin daha iştahlı emmesini istiyorsanız her gün yemeklerinizle birlikte sarımsak tüketmenizi tavsiye ederim.

 

#5- Uyuyan Güzel Gibi Değil Tabi Ama- Uyumak

Çok ironik, değil mi? Biliyorum yeni doğan bebeğiniz en fazla yarım saatlik kısa uykular uyuyor, gece de sık sık uyanıyorsa sizin bu şartlarda uyumanızı beklemek biraz tuhaf olurdu ama her fırsatı değerlendirmelisiniz. Doğum yapmak zaten çok yorucu bir olay. Anneniz mi geldi hemen bebeği ona bırakıp uyuyun, bebeğiniz uykuya mı daldı hemen siz de yatağınıza gidip o uyanana kadar karanlıkta kestirin. Bebeğinizin uyku problemi olduğunu düşünüyorsanız sebeplerini araştırıp çözün.

Anne sütü nasıl artar diye düşünüyorsanız işte çözümü, uyuyun! Çünkü uyumak anne sütünüzün artmasını olumlu yönde etkileyecektir çünkü prolaktin ( süt hormonu) uykuda daha çok salgılanıyor.

Ben emzirme döneminde o kadar çok uyudum ki, Poyraz bile benden daha az uyumuştur 🙂 nasıl olduğunu karıştırmayın, ben eş ve kardeş bakımından çok şanslıyım 🙂

 

#6- Anne Sütü Artırma Yöntemi Olarak- Süt Sağma

Süt sağma işlemi için elektrikli ev tipi süt sağma makinası alabilir ya da medikal marketlerden hastane tipi pompa kiralayabilirsiniz.

Ben Medela marka hastane tipi süt sağım makinası kullanmıştım. (buradan kiraladım, fiyatları çok uygun)  Medela’nın ev tipi süt sağım makinası olduğu halde kiraladım çünkü hastane tipi sağım makinası ile çok daha rahat sağım yapabiliyordum.

Anne sütü artırmak için sağımı mutlaka önce bebeğinizi emzirdikten sonra yapın ki bebek süt kanallarını uyararak süt bezlerine “daha çok süt üret” mesajını verebilsin.

Sonrasında süt kanalları açıldığı için kalan sütü rahatlıkla çekebilir, daha fazla üretim için uyarı yapabilirsiniz. Ben süt sağım makinesi ile tuhaf bir “love & hate” ilişkisi yaşıyordum. Her gece bir kere, gündüzleri 3 saatte bir sağım yapmak çok yorucu bir rutindi ama bir yandan da her gün sütümün daha da arttığını görmek keyif vericiydi.

 

#7- Anne Sütü Artıran Emzirme Kampı

Ama en çok neyin faydasını gördün diye soracak olursanız, emzirme kampı derim.  O zamanlar bu mama işi çok canımı sıkıyordu ve anne sütü nasıl artar diye araştırmaya koyulmuştum. Tomris hanımın yazısını okuduktan sonra sütümü daha da artırmak için ciddi bir karar aldım ve Poyraz’la birlikte 2 günlük emzirme kampına girdim. Yani 2 gün boyunca Poyraz’ a mama vermeyi kestim ve sadece emzirdim. Çok ağladı, hatta 250 gram kaybetti iki günde. Ama 3. Gün bir mucize gibi bir şey oldu ve sütümle doymaya başladı. Kontrol etmek için emzirdikten sonra sağım yapıp çıkan süte bakıyordum, gerçekten de sütüm artmıştı. Başta böyle bir şey yaptığım, oğlumu ağlattığım için çok kızmıştım kendime ama sonucu görünce ve mamayı bırakınca çok mutlu oldum.

 

Ben sütümü nasıl artırdım?

Poyraz 40. haftada epidural normal doğumla 3.380 gram dünyaya geldi. Benim sütüm yetersiz olduğu için sık sık emmesine rağmen ilk 15 gün boyunca sürekli kilo kaybetti. Ben mama vermemekteki kararlılığımdan 20. Günün sonunda Poyraz 2.800 grama düştüğünde vazgeçmek zorunda kaldım ve doktor tavsiyesi ile Organik HIPP Combiotic formül süt vermeye başladım.

Poyraz mamaya 20 günlükken başladı ama anne sütü artırma yöntemleriyle artan sütümle doymaya başladı. Ve 3 aylık olmadan kendi kendine mamayı bıraktı.

Öncelikle yeni annelere önerim, sütleri yetersiz geldiğinde bebeklerine mama vermekten çekinmemeleri. İlk haftalarda mama ile gücünü kazanan ve kilosunu toparlayan bebek güçlenip annesini daha iyi emmeye başlıyor. Ben mama verdiğim halde oğlumu emzirmeye devam ediyordum. Karnı acıktığında önce emziriyordum böylece karnı açken güçlü emecek ve o emdikçe süt kanalları uyarılacak ve sütüm artacaktı. Eğer doymadığını hissedersem üzerine biberonla mama veriyordum.

Zaten pediatrist ve profesörlerin de genel olarak savunduğu şey anne sütü artı mama şeklinde bir beslenmenin daha ideal olduğu.

Bunun dışında, dengeli beslenmemin yanı sıra yukarıda size bahsettiğim tüm yiyecek ve içecekleri söylediğim şekilde tükettim. Bebeğim uyuyunca ben de uyudum.

Çok üzüldüğüm, kendimi yetersiz bir anne gibi hissettiğim zamanlar oldu. Çünkü bebeğimin anne sütü ile doymasını sağlayamıyordum. Sizin de çıkmaza girdiğiniz zamanlar olacak ama sabırla ve bebeğinize olan sevginizle üstesinden geleceksiniz. Ama biraz kendinizi rahatlatır ve bebeğinize olan sevginize odaklanırsanız emin olun sütünüzü artıracaksınız.

signature

 

 

  • www.happyrattle.com- yazılar
    Nisan 11, 2018 at 11:52 pm

    […] Beslenme tablosuydu, saatiydi, alması gereken süt miktarıydı çok fazla düşünmeden onu sık sık emzirin. Ten teması kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır ve sizin sıcaklığınızda daha iyi […]

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!

Kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir sorun oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

Lrouge kişisel bakım ürünleri ile ilgili anlık indirimlerden haberdar edilebilmeniz için email kaydınız alınacaktır.