6 Adımda Bebekle Taşınma! Zafer Sizin Olsun!

Taşınmayı çok severim. Evet birçok kadının aksine ben yeni düzen, değişiklik, farklı mekanlarda daha güzel bir hayat ihtimalini çok seviyorum. Alışkanlıklarım olmadığından belki. Bir yere bağlanmak bana göre olmadı hiç. Ama konu bebekle taşınma olunca… 2 yaşında bir bebek sürekli eteğinizden sizi çekiştirirken, o huzurlu yerleşme süreci, yeni dekorasyon, alışveriş, her gün bir işi halletme planları doğru işler mi? İşlemez. Biz Poyraz doğduğu günden beri üç kez ev değiştirdik. Bu süreçte neler yaşadık, nelerin üstesinden geldik, hangi konularda hata yaptık başarısız olduk işinize yarayacağını düşünerek sizinle paylaşmak istiyorum. 

1.       Ev Arama

İlk önce ev arama kısmıyla başlayalım. Bulunduğumuz muhitten uzaklaşmak istemediğimiz için yine civarda ev baktığımız için bebek arabasıyla çıkıp Poyraz arabasında öğle uykusunu uyurken biz kız kardeşimle kiralık evleri not ettik. İnternetten ilanları araştırmak bazen yıpratıcı olabiliyor. Randevu saatleri uymuyor, hepsini bırakın vaktiniz varsa sizin rahatlıkla yapabileceğim bir iş için emlakçıya yüklü miktarda ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Kriterlerim belliydi: üç ya da dört katlı eski bir bina, 2 oda, balkonlu, üst kat ve kombili istiyordum. Eski bina istiyordum çünkü, bir önceki evim lüks bir yeni binadaydı. Bir türlü yuva gibi hissettirmedi. Her şey yeni ve son model, hiçbir yaşanmışlık hissi yoktu. Plazada yaşıyor gibiydik. Eski binaların bana çok iyi hissettiren farklı bir atmosferi var. Daha sessiz, daha izole. Az katlı binalar da bana hep huzur ve güven vermiştir. Genelde ağaçlar bu binaların boyunu geçer ve her odanın penceresinden yeşillik manzarasını görebilirsiniz. Kuş cıvıltılarıyla uyanırsınız. Çıkıp balkonda kahvaltı edersiniz, akşamları martı sesleri eşliğinde içkinizi, kahvenizi alır keyif yaparsınız.

Siz de taşınmadan önce, kulağa çok uçuk bile gelse gönlünüzde yatan evin kriterlerini kağıda dökün. Tüm kriterleri aynı anda sağlayamasanız bile mutlaka birkaçını bir arada bulacaksınızdır.

Üst kat istememin sebebiyse, güneş görmesi ve en önemlisi üst katta gürültü yapacak komşu olmaması 😊 bundan çok çekmiş biri olarak en üst katta oturmaya özen gösteriyorum. Kombi meselesine gelince… hayatımda ilk kez, bir önceki evde merkezi ısıtmalı sistemle ısındık ancak hiç memnun kalmadım. Gece 11 ya da 12’den sonra kaloriferler sönüyor. Sabah 6 ya kadar ne kadar ısı izolasyonu olsa da denize yakın olduğu ve yüksek kat olduğu için ev buz kesiyor. Poyraz üstü incecik bir örtüyle bile örtülse hemen uyanıp ağlamaya başlayan bir bebek. O yüzden sıkı giydirip yatırmaya çalışıyorduk ama yine de çözüm olmuyordu. Dolayısıyla kombili ısınma sistemi bize çok daha uygundu.

2.       Nakliye

1 hafta gibi kısa bir sürede istediğim gibi bir ev buldum. Evi bulduktan 1 hafta sonra da taşındık. Nakliye konusunda bize Botaş Nakliyat yardımcı oldu. Bundan önceki evleri de onlarla taşıdığımızdan indirim de yaptılar. Sayelerinde gerçekten stressiz bir taşınma süreci geçirdiğimizi ve hızlıca toplandığımız gibi, çok hızlı bir şekilde de yerleştiğimizi söyleyebilirim. 5-6 görevli arkadaş, taşınacağımız gün eve alet edevatla gelip, her şeyi paketleyip, gerekenleri demonte edip 4 saat gibi kısa bir sürede 3 odalı, 2 banyolu evi toplayıverdiler. Yaklaşık 5 saat sonra da yeni eve kabaca yerleşmiştik.

Asıl olay bundan sonra başlıyor tabi. Küçük parçaların yerleştirilmesi ve dekorasyon. Bunlar normal şartlarda düşünerek, deneme yanılma yoluyla bulabileceğiniz, zaman alan ama sizi o kadar da süründürmeyecek detaylar. Yeni perde seçimi, belki yeni halı, farklı tablolar, kullanışsız mobilyaları elden çıkarıp yenilerini seçme süreci normalde keyifle yapacağınız işler arasında. Ancak, uyku ve yemek düzeni hala oturmamış 2 yaşına yaklaşmış bir bebeğiniz varsa bu işler “bi’ bitse de rahatlasak” kategorisine giren işlerden oluveriyor. Bazen o işler öyle bir bitmiyor ki, 1 ay geçmişken bile yeni evinizde salon perdeniz olmadan karşı binadaki komşularınızla gereksiz samimiyete girebiliyorsunuz 🙂

Bebeğinizle vakit geçirmeniz neden önemli ?

Taşınma sürecinde size yardımcı olabilecek bir yakınınız olsun ya da olmasın, bebeğiniz sizin kendisinden başka bir şeylere yoğunlaştığınızı hissedip onu ihmal ettiğinizi düşünebilir. Bu alınganlık durumu geçici olsa da, sonuçta o da yeni bir eve alışmaya çalışırken, bir de üzerine sizin ilginizi başka işlere yönlendirmeniz onu epey huysuzlandıracaktır. Hele bir de işlere dalıp, uyku saatini, yemek saatini ya da bez değiştirme seremonisini azıcık kaçırırsanız vay halinize. Onu böyle bir durumda daha da huysuzlandırmamak için, kendinize küçük bir çizelge yapıp onu takip edebileceğiniz bir yere asın ve saati yaklaştığında yemeğini sunun, uykuya götürün ya da bezini değiştirin. Oyun saatlerine de vakit ayırmayı unutmayın çünkü onunla kısa da olsa sadece ona odaklanarak vakit geçirmezseniz uyku durumu bundan hemen etkilenecek ve gece uyanıp gündüz geçirmediğiniz vakti gece birlikte geçirmek isteyecektir.

Böyle planlı olabilmek her zaman mümkün değil ama işe en başta plan yaparak başlarsanız siz kazanırsınız. Mesela bebekli bir evde önce mutfak en hızlı şekilde yerleştirilmeli. Bebek söz konusu olunca dışardan lahmacun, döner söylemek pek mümkün olmuyor tabi. Taşınmadan önce mutlaka ocağınız ve fırınınızın çalışır durumda olduğundan emin olmalısınız.

 

3.       Taşınma sürecinde bebeğinizin sağlıklı beslenmeye devam etmesi için öneriler :

Taşınmadan önceki gün, yeni evinizde bebeğiniz ve sizin için pişireceğiniz öğle ve akşam yemekleri için bir haftalık menü hazırlayın. Bu menüye sadece pratik  bir şekilde hazırlanan ve besin değeri yüksek yiyecekleri ekleyin. Pişirme sürecini atlamaya çalışın ve pişirmek zorunda olmayacağınız yiyecekler hazırlayın. Bunu düşünerek büyük bir salata tabağı hazırlayın ve ikiye bölüp yarısını akşam yemeğinde tüketmek üzere dolaba kaldırın. Her öğle ve akşam yemeğinde yoğurt tüketmeye çalışın  böylece hem besleyici, hem pişirmek zorunda kalmadığınız hem de doyurucu bir yiyecek sunmuş olursunuz.

Taşınmadan önceki evde hafta köfte, menemen harcı, meyve dilimleri, ev yapımı dondurma, hatta garnitür hazırlayarak buzluğa atın ve taşınma sürecinizde bunları tüketmeye çalışın. Ayran ve ev yapımı meyve suları, krep ve pankek harçları hazırlayarak sabah kahvaltılarını da hızlı ve besleyici hale getirebilirsiniz. İnanın bunlar benim yapmadığım ama bu sıkıntıları yaşadıktan sonra aklıma gelen ve keşke yapsaydım dediğim şeyler.

4.       Bebeğinizin uyku kalitesini bozmayın!

İkinci en önemli konu yatak odası. Bebeğinizin taşınma telaşında en az sizin kadar yorulacağını göz önünde bulundurursak, onun uykusunu huzurlu bir şekilde uyuyabileceği bir odayı mutlaka ona göre düzenleyip temizlemelisiniz. Mutlaka onun alışık olduğu şekilde, onun çarşafları, oyuncakları, perdeleri ve mobilyaları odada olursa kendini güvende hissedip daha hızlı ve huzurlu uyuyacaktır. Bebeğinizin uykusu henüz düzene girmedi ve siz uyku eğitimi vermeyi düşünüyorsanız önce Bebeklerde Uyku Eğitimi yazımı okuyun. 

 

5.       Hijyen

Mutfak ve yatak odası en önemlileri. Ama yaz ayında taşınıyorsanız, mutlaka ama mutlaka banyonun da yerleşmiş ve temiz olduğundan emin olmalısınız. Bebeğiniz sıcakta bunalıp ağlayacaktır. Su onu sakinleştirecektir. Banyo genelde bebekler için eğlence merkezi gibidir. Saatlerce suda oynayabilirler. Onu mutlu etmenin yollarından biri olduğu için banyo konusunu sakın atlamayın.

Ve sırada çamaşır makinesi var. Bebekli/çocuklu evlerde en az iki günde bir çamaşır yıkanır. Öyle hızlı çamaşır çıkar ki sanki çamaşırlar makinede dönerken bir sihirbaz aynı çamaşırları çamaşır sepetine göndermiş gibidir. Tepki her evde aynıdır “ bu ne zaman kirlendi?” Bebeğinizi bezle gezdirmek istemiyorsanız, taşınma esnasında normal günlere göre daha da çok çamaşır çıkacağını göz önünde bulundurarak çamaşır makinenizin siz eve yerleşirken bağlandığından emin olun. Ve şunu da atlamayayım, sakın ola ki eski evden kirli çamaşır getirmeyin. Bütün çamaşırlarınızın yıkanmış olmasına dikkat edin. Yeni evde aradığınız tüm çarşaf, havlu, iç çamaşırı gibi tekstil ürünleri elinizin altında temiz vaziyette bulunmalı. Yoksa çamaşır yıkayıp kurutmaktan, yerleşmeye zaman ayıramazsınız.

6.       Güvenlik :

Gözden kaçabilecek ancak önemli bir detaya da değinmek istiyorum. Yeni eve eşyalarınız bile gitmeden önce mutlaka prizlerin bebek güvenlikli kilitlerini takın. Pencerelerde korkuluk yoksa bile sineklik olduğundan emin olun bu sadece bebeğin veya evcil hayvanınızın güvenliği için değil, aynı zamanda yaz ayında geceleri“ Assassin’s Creed” e bağlayan sivrisinek kardeşlerimizden korunmanın en kesin ve en kimse için can yakmayan yöntemidir. Zira biz bunu da atladığımız için ailecek her yerimiz yara bere içinde. Ne sonic sinek uzaklaştırıcı, ne sirke, ne çay ağacı yağı, ne okaliptüs yağı ne de başka bir şey işe yaramadı.

Taşınma süreci keyifli ancak zorlu bir süreç. Ben bizi bu süreçte en çok etkileyen hem ayarlanmış hem de ayarlama yapmayı atladığımız detaylardan bahsettim. Siz de yorum bırakarak taşınma sürecinizde sizi en çok zorlayan ya da rahat ettiğiniz durumu paylaşabilirsiniz. Bütün bunları ve belki sizin için daha da fazlasını göz önünde bulundurup, güzel bir plan yaparak yola çıkarsanız en kısa zamanda evinizde keyif kahvenizi yudumluyor olursunuz. Şimdiden tüm taşınan annelere kolay gelsin.

 

You Might Also Like

    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!

    Kaydınız başarıyla alınmıştır.

    Bir sorun oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

    Lrouge kişisel bakım ürünleri ile ilgili anlık indirimlerden haberdar edilebilmeniz için email kaydınız alınacaktır.