30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

Burada bir şeyler oluyor. Gözlerde birdenbire mor halkalar belirmeye başladı.

Tam kaşların ortasında da bir iki derin çizgi çıktı sanki bir gecede.

Kaz ayağının neye benzediğine google’dan açıp bakmak zorunda kaldım geçen gün. Benzetme gayet makul geldi bana. Bu isim iyi. Ayı pençesi de denebilirdi.

Nineler gibi gençlik çabuk gidiyor elden demeyeceğim, bu yazıyı okuduğunuza göre hepimiz durumun vehametiyle çoktan paniğe kapılmışız demektir.

Yerlere yatıp tepinerek ağlamak istiyor insan biliyorum.  

Ama sinsi sinsi yamacımıza sokulan yaşlanmanın belirtileri geciktirmek ve yumuşatmak için yöntemler var.

Herkesin cildi çevresel faktörler, yaşam koşulları, stres durumu ve bakıma gösterilen özen açısından kendine özel olsa da genel ortak can kurtarıcı noktaları vardır. İşte o noktalara canlarım benim, sıkı sıkı sarılıp bırakmicaz. Anlaştıysak başlıyoruz.

Cilt tipleri

Temel olarak üç farklı cilt tipi vardır. Normal, Yağlı ve Kuru. Kendi içlerinde karma, kuru ve hassas, yağlı ve hassas olarak ayrılırlar da ayrılırlar.

Cilt tipim konusunda kafam hiçbir zaman bu yaşıma kadar net olmamıştı. Bazen çok hassas, genelde yağlı, bazen karma bazen de kuru olduğunu gözlemliyordum ama bir türlü tam olarak hangi cilde sahip olduğumu bilemiyordum.

Zamanla anladım ki kullandığım yanlış bakım ürünleri bu değişime sebep oluyordu. Bazısı cildimi çok kurutuyor, bazısı aşırı yağlandırıyor bazısı da hassasiyete sebep oluyordu.

Doğru bakım ürünleri cildinizi ideal cilt tipi olan normal cilde yakınlaştırmalı. Yani duru, küçük gözenekli ve nemli. Ve bunu sadece kullanıma başladığınız ilk aylarda değil, sonraki yıllar boyunca da düzenli kullanımda aynı etkiyi göstermeli.

Eğer kullandığınız ürünlerin performansının birkaç haftalık kullanımdan sonra düştüğünü görüyorsanız o ürünler sizin cildinize uygun değil demektir.

Doğru ürünleri seçebilmek için cildinizin genel olarak hangi cilt tipinde olduğunu bulmalısınız.

  1. Normal Cilt tipi

Okulun en popüler kızı gibidir. Herkes onu sever, herkes onu ister. Sorunsuz, duru görünen bir cilt tipidir ve bakımı son derece kolaydır.

2. Yağlı Cilt Tipi

En korkunç cilt tipi değildir ama yanlış bakım ya da bakımını ihmal etmek hayatınızı kabusa çevirebilir. Hemen her şartta sorun çıkarmak için fırsat kollayan sinsi bir cilt tipidir. Alnınızda birkaç saat içinde belirecek sivilce birkaç lokma çikolataya bakar.

Şöyle gevrek bir avuç patates kızartması yemek haftalarca sizi acıdan kıvrandıracak irinli bir çene sivilcesi ile sonuçlanabilir.

Geniş gözeneklere doğru yöntemlerle bakım yapılmadığında ya da siyah noktaları sıkılıp sonrasında kendi haline bırakıldığında derin kraterlere dönüşebilirler.

3. Karma Cilt

Bu cilt tipi değişiklik gösterir, herkeste aynı değildir. Bazılarında T bölgesi diye adlandırılan çene, burun ve alın bölgesi yağlı yanaklar kuruyken, bazılarında t bölgesi kuru yanaklar yağlıdır.

Bu cilt tipinin bakımı da zordur özen ve sabır ister.

Normal cilt yapısına sahip olanlar 2-3 bakım ürünü kullanırken karma cilt tipindekiler 3-4 bakım ürünü kullanmak zorunda kalırlar. Ciltlerinde farklı bölgelerin ihtiyaçlarına yönelik farklı ürünler kullanmalılardır.

4. Yağlı ve hassas cilt tipi

Sürekli cıldır cıldır parlayan yanaklar, burun çene ve alın bölgesi yetmezmiş gibi bir de buralar üzerlerinde kirpi gezmiş gibi kıpkırmızıdır.

Kılcal damarlar yüzeye çok yakın olduğu için en ufak bir sıcak ya da soğuk hava değişiminde cilt rengi kırmızıya döner ve genelde öyle kalır.

Genelde hafif batmalar ve mikro kaşıntılarla seyreden bir genel durumu vardır. Terlemeye gelmez hemen batmaya başlar.

Son derece özel bir bakım gerektiren yorucu bir cilttir.

5. Kuru Cilt Tipi

Ne yapsanız nemlenmez meret bir cilt tipidir. Nemlendirmek için kendinizi nemlendirici kremlere gömüp uyusanız yine de fayda etmez.

Bir türlü nemlenmediği için de solgun, gergin, mat ve pürüzlüdür. Ciltte koruyucu bariyer görevi gören nem olmadığından kaşıntıya ve tahrişe yatkındır.

Ve geldik biz gençleri ilgilendiren asıl cilt tipine.

6. Olgun Cilt

Azalan hücre aktivistesi, yavaş yenilenme, düşük kolajen üretimi ve UV ışınlarının verdiği zararlar haricinde yanlış/ yetersiz beslenme ve yanlış bakım ( ya da hiç bakım yapmamak) ve bakım ürünleri olgun ciltleri daha kırılgan hale getiriyor.

Olgun cilt nem ve elastikiyetten yoksun olduğu için geri dönülemez zararlara uğramadan önce doğru ürün ve yöntemlerle onun yapısına ve ihtiyaçlarına yönelik bir bakım rutini oluşturmalısınız.

Özellikle 30’lu yaşlardan itibaren görülmeye başlanan çizgi, kırışıklık, göz çevresinde mor halkalar, sarkma ve cilt lekeleri önlem alınmazsa zamanından önce yaşlı görünmenize sebep olurlar.

Cilt rutini sever. Özellikle 30’larınızdan itibaren ay çok yorgunum yarın yaparım, bu hafta kalsın haftaya tekrar başlarım deme lüksünüz yok.

Eğer daha önce hiç cilt bakım rutini oluşturmadıysanız aşağıda size de fikir olması açısından kendi bakım rutinlerimi paylaşacağım.

Sorularınız olursa yorum bırakabilir ya da sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşabilirsiniz.

Gündüz bakım ritüelim

Bugüne kadar “cildime hiçbişey sürmüyorum “ diye övünen sayısız kadınla tanıştım.

Neden sürmüyorsunuz? Bunu yaparak kendinize iyilik yaptığınızı mı sanıyorsunuz gerçekten?

Bakıma başlarken kendime şöyle bi bakış atıyorum 🙂

Bakımla herşey daha güzel olur. Güzellik takıntısı mevzusu değil bu kendini daha iyi hissetme, yenilenme ve motive olmak ile ilgili. Kendini önemseyen her kadın cilt bakımına özen göstermelidir.

Benim cildim yağlı bir cilt. Mutlaka gündüz bakım rutinimde kullantığım ürünler yıkama jeli + tonik + spf li bir nemlendirici

SO nedenle sabahları gece artan sebum üretimini dengelemek için yağlı ciltlere özel L’rouge Skin Clear Forte Complex Gel ile yıkıyorum. Avucuma bir parça jel alıp öbür elimi ıslatıyorum ve ellerimin arasında ovuşturup dairesel hareketlerle alnıma yanaklarıma burun ve çene bölgesini temizliyorum. Sabun ve muadili içermediği için köpürmüyor. İçeriğindeki yeşil çay, adaçayı, hamamelis, papatya, avakado yağı ve biotin cildimin ihtiyacı olan vitaminlerle cildimi derinlemesine ve nazikçe temizleyerek nemlendirmeye hazırlıyor.

Yağlı cilde sahipseniz cildinizi nazikçe yağdan arındırıp ferahlatan ürünlere aşık olursunuz. İşte bu ürün de o bomba etkisini yaratan bir ürün. Hissettirdiği ferahlığın yanı sıra nefis taze portakal kokusuyla sabah sabah vücudumda yarattığı enerjiyi tarif edemem. Pompalı şişesi kullanım kolaylığı sağlarken kilitlenebilir kapağı seyahatlerde yanımda taşıyabilme avantajı sunuyor.

Cilt bakımında tonik kullanımı çok önemlidir.

Sonrasında cildimi ılık suyla durulayıp havluyla ovmadan patpat kuruluyorum. Bir parça makyaj pamuğuna L’rouge’un yağlı ciltlere özel formüle edilmiş dengeleyici tonikle yüzümü nazikçe siliyorum.

Son olarak dışarı çıkıp çıkmayacağıma bakmaksızın mutlaka SPF20 faktör güneş korumalı L’rouge Hydra Comfort nemlendirici kremimi uyguluyorum. Yine bu ürünün de pompalı şişede olması kullanacağım miktarı belirlememi ve hep aynı miktarı uygulamamı kolaylaştırıyor.

Eğer bir randevum varsa ya da o gün biraz makyaj yapmak istiyorsam cildime canlılık kazandırması için L’rouge’un Doğum Sonrası Canlandırıcı Bakım Kremi SPF 20 kullanıyorum. Bu renkli bir nemlendirici ve cildime sürdüğümde olağanüstü bir ferahlık hissi veriyor ve cilt tonumu eşitleyip renk kazandırıyor.

Yağlı cilde sahip insanlar nemlendirici krem kullanmayı reddetme eğilimindedirler. Ancak yağ ve nem aynı şey değildir. Yağlı bir cilde sahip olduğunuz halde nemsiz olabilirsiniz. Cildinizi nemlendirmeyi reddettiğiniz sürece cildiniz nemlendirdiğiniz zamandakinden daha da fazla sebum üretmeye devam edecek ve cilt sorunlarınız sürekli tekrarlayacaktır.

Gece bakım ritüelim

Gece bakım rutinimde olmazsa olmazlarım
yıkama jeli / temizleme sütü + tonik+ yağ/ serum + göz çevresi

Eğer hareketsiz ve makyajsız bir gün geçirdiysem gece rutinim için temizliğe yıkama jeli ile başlıyorum.

Ama eğer makyaj yapmışsam ve tam yatmadan önce temizlemek zorunda kaldıysam uykum kaçmasın diye yüzümü yıkayarak temizlemek yerine temizleme sütü kullanmayı tercih ediyorum.

Temizleme sütünden parmak uçlarıma bir pompa sıkıyorum ve parmak uçlarımla tüm yüzüme ve boyun bölgeme masaj yaparak yediriyorum. 1 dakika kadar bekleyerek cildimin sütü emmesini sağlıyorum. Sonra bir parça pamuğu ıslatıp sıkıyorum ve cildimi temizlemeye başlıyorum. Eğer gerekliyse 2. Kez temiz bir pamuğu ıslatıp sıkıp işlemi tekrar uyguluyorum.

Sonrasında temiz bir parça pamuğa tonik sıkıp cildimi son kez siliyorum ve nemlendirmeye geçiyorum.

Temizleme sütü pamuğa dökülüp cilde sürülerek kullanıldığı sanılan bir üründür ancak doğru kullanımı parmaklarla cilde yedirilerek sürülmesi ve bir süre beklenmesi ile gerçekleşir.

Gece bakım ritüelimde mutlaka besleyici doğal yağlar kullanıyorum. Argan yağı yağlı ciltlerin de kullanabileceği bir yağdır. Yoğun olmayan formu sayesinde çok çabuk emilir ve cilt üzerinde yağlı bir görünüm bırakmaz. L’rouge’un Fas’tan ithal edilen %100 saf ve organik argan yağı benim gece rutinimin vazgeçilmez bir parçasıdır. Pompalı şişesinden avucuma 2 damla sıkıp avucumda dağıtıp cildime masaj yaparak uyguluyorum.

Göz çevresi özel bakım isteyen bölgelerdendir. Çok çabuk elastikiyet kaybına uğradığından iyi bakılmalıdır. Göz çevresi sıkılaştırıcı kremimi de sürdükten sonra gece bakımımı sonlandırıyorum.

Eğer göz altı morluklarından şikayetçiyseniz ama yoğun krem kullanımına gerek duymuyorsanız evde hazırlayacağınız pratik göz çevresi maskeleriyle günü kurtarabilirsiniz. Göz altı morlukları ile ilgili yazım için buraya tıklayın.

Haftalık bakım ritüelim 

Haftalık bakım normal ciltler hariç hiçbir cilt tipinin ihmal etmemesi gereken bir alışkanlıktır. Haftalık bakımın günlük bakımdan farkı daha detaylı olmasıdır. Genel problemler yerine spesifik problemlere odaklanır. Eğer cildiniz lekeliyse leke giderici bir maske uygulamalısınız. Eğer sivilceliyse killi sivilce önleyici bir maske, kırışıklık ya da sarkma sorununuz başladıysa bunlara yönelik ürün ve maskeler kullanmalısınız. Ve haftalık bakımınıza mutlaka ılık bir banyoyu dahil etmelisiniz.

Haftalık bakımıma gözeneklerimin açılması ve cildimin yumuşaması için her zaman güzel bir banyo ile başlarım.

Eğer banyo yapma durumum yoksa sadece yüzüme buhar banyosu yapıyorum. Bunun için iki bardak suyu bir tencerede kaynatıp başınızı tencerenin üzerine eğip başınızın üstünü havlu ile kapatın.

Eğer bunu da yapmak istemezseniz temiz bir tülbenti sıcak suda ıslatıp fazla suyu sıkın ve cildinize kompres yapın.

Sonrasında cildinizi duruma göre yıkama jeli ya da temizleme sütü ile temizleyin.

Bundan sonraki aşama peeling olacaktır. L’rouge’un nazik yüz ovması ile peeling işlemini yapıyorum. Bunun için üründen parmak uçlarıma fındık büyüklüğünde bir miktar alıyorum ve nazikçe parmak uçlarımla dudak çevresi ve göz çevresini sakınarak yüzümü ve boynumu ovuyorum. Sonrasında ılık suyla durulayıp havluyla hafifçe nemini alıyorum ve cildimi ihtiyacıma yönelik kullanacağım maskeye hazırlamış oluyorum.

Eğer o hafta cildimde sivilce varsa sivilce maskesi, yorgunluk belirtileri varsa nemlendirici ve yenileyici maske uyguluyorum.

Yine  Lrouge’un antiaging etkili maskesini de haftada bir mutlaka kullanıyorum. Çünkü yağlı bir cilde sahip olduğum için haftada iki kez maske yapıyorum.

Kuru ciltlilerin peelingi bir kez kullanması önerilirken ihtiyaçlarına yönelik nemlendirici maskeyi 2 kez kullanabilirler.

Peeling ve maske işleminden sonra günlük bakımda olduğu gibi maskeyi suyla durulayıp cildimi tonikliyorum ve bakımı gündüz yaptıysam SPF’li bir nemlendirici, eğer gece yaptıysam argan yağı ile nemlendirip haftalık bakımımı sonlandırıyorum.

Bu bakımları düzenli olarak yapmaya başladığınızda cildinizdeki değişime inanamazsınız. Canlılıkla ışıldayan, dupduru bir cilde kavuşursunuz.

Cilt bakımı esnasında bilmeniz gereken bazı ip uçlarını da sizlerle paylaşmak istiyorum.

  • Cilt bakımıyla ilgili ip uçları & tavsiyeler

Eğer cildiniz kuruysa nemlendiricili bir yıkama jeli ya da daha iyisi temizleme sütü kullanmanızı öneririm. Temizleme sütleri cildi yoğun bir şekilde nemlendirerek temizliğini yapar. Bir nevi ciltteki ölü deriyi kabartırlar ve böylece hızlı ve tahriş etmeden derin bir temizlik sağlarlar.

Kuru cilde sahip kişilerin yüz havlularını bambu bezlerle değiştirmesini ve bu bambu bezleri de ciltlerini ovarak değil patpatlayarak ciltteki fazla suyu almalarını öneriyorum. Havlu ile ovarak cildi kurulamak kuru ciltlerin daha da kurumasına sebep olur.

Ciltte kuruluğa sebep olan bir diğer eylemse toniği pamukla kullanmaktır. Kuru ve hassas cilde sahip kişilerin pamuğu toniği cildinize eşit dağılmasını sağlamak için kullanmalısınız. Pamuğu alıp cildinize sürmeyin, hafif dokunuşlarla tüm cildinize tonik bulaşmasını sağlayın yeter.

Her tür cilt tipi için gündüz SPF’li ( güneş korumalı ) nemlendirici kullanmak hayati önem taşır. Eğer nemlendiriciniz güneş korumalı değilse hiç kullanmayın daha iyi. Çünkü cilde nüfus eden UV ışınları cildinizin kurumasına sebep olur. SPF li kremler bir nevi kalkan görevi görerek cildinizin güneşte nem kaybetmesini engeller.

Yine kuru ciltler için akşam bakımlarını yatmadan bir iki saat önce yapmalarını öneririm. Eğer yatmadan hemen önce bakım yaparsanız sürdüğünüz nemlendirici veya yağın siz uyuyup pozisyon değiştirdikten sonra yastık kılıfınız tarafından tamamen emilmesi riski var. Bu durumda cildiniz yaptığınız bakımdan tamamen faydalanamamış olur.

Toniksiz nemlendirme olmaz. Bunu aklınızdan çıkarın. Her cilt tipi için de söylüyorum eğer nemlendiricinizden tam kapasite fayda görmek istiyorsanız mutlaka tonik kullanmalısınız.

titreşimli yüz masaj aletim.

Nemlendirici bakım yağlarınızı mutlaka cildinize birkaç dakika masaj yaparak kullanmanızı öneririm. Cilt sarkmaları ve kırışıklıklara iyi gelmesi dışında cildin kanlanmasını sağlayarak oksijeni artırır. Fotoğraflarda gördüğünüz yüz masaj aletini 1.5 yıldır kullanıyorum ve çok memnunum. Geçen günlerde internette 30 tl’ye satılıyordu. Mikro titreşimli. Elektrikle de çalışıyor, pille de hatta usb kablosuyla pc’nize takıp dizi izlerken cildinize bakıınızı yapabilirsiniz 🙂 tavsiye ederim.

Cildinize iyi bakmanız dileğiyle.

not : İndirimli L’rouge ürün bilgileriyle ilgili sosyal medya hesaplarımdan ya da [email protected] hesabından bana ulaşabilirsiniz.

You Might Also Like

    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!

    Kaydınız başarıyla alınmıştır.

    Bir sorun oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

    Lrouge kişisel bakım ürünleri ile ilgili anlık indirimlerden haberdar edilebilmeniz için email kaydınız alınacaktır.